زبان بدن افراد دروغگو و هرآنچه لازم است درباره آن بدانید!

آیا می توان صحت و سقم ادعاهای افراد را از طریق رفتار و حرکات بدن تشخیص داد؟ افراد دروغگو چه رفتاری از خود نشان می دهند؟ زبان بدن افراد دررغگو چگونه است؟ برای پاسخ به این سوالات با یادا همراه باشید.

 

زبان بدن افراد دروغگو چگونه است؟

 

زبان بدن افراد دروغگو یادا

 

دروغ همانند بسیاری از حس های درونی بدن روی رفتار و حرکات بدن تاثیرگذار است؛ به همین دلیل می توان افراد صادق و دروغگو را نه تنها از طریق تجزیه و تحلیلی کلامی، بلکه از طریق برخی مشخصات رفتاری از هم متمایز کرد. بسیاری از روان شناسان بر موضوع زبان بدن افراد دروغگو تاکید کرده و حتی کتاب هایی در این رابطه تالیف شده است. به عنوان مثال می توان به کتاب زبان بدن دروغگوها، نوشته لیلیان گلاس اشاره کرد.

تاکنون مشخصه های متعددی برای رفتار افراد دروغگو عنوان شده است. ناگفته نماند که با مشاهده یکی از این علائم نمی توان درباره دروغ بودن ادعای فرد اطمینان پیدا کرد؛ بلکه وجود بیش از دو علامت الزامی است. این مشخصات به شرح زیر می باشند:

 

رفتارهای غیرعادی دارند

 

دروغ گفتن برای افرادی که علاقه ای به این کار ندارند با دشواری زیادی همراه است. به همین دلیل این افراد سعی دارند با لمس کردن گوش یا بینی، کمی از دشواری این کار را کم کنند. خارش گردن، مالیدن پلک، سرفه های ساختگی، بازی با دست ها، گاز گرفتن لب ها و خنده های مصنوعی را نیز می توان به این موارد اضافه کرد.  

 

تماس چشمی ضعیفی دارند

 

به طور معمول افراد دروغگو از نگاه کردن مستقیم به فرد تفره رفته و بیشتر به اطراف خیره می شوند. البته این موضوع برای افرادی صدق می کند که قلبا می­دانند دروغگویی کار خوبی نیست و از آن شرم دارند. در این بین مواردی نیز وجود دارند که خبره تر بوده و دروغگویی برای آنها تبدیل به یک عادت شده است. این گونه افراد به صورت مستقیم، طولانی مدت و گاهی بدون پلک زدن به طرف مقابل نگاه کرده و به اصطلاح خیره می شوند. بنابراین علاوه بر دزدیدن نگاه، خیره شدن­های طولانی مدت نیز می تواند به عنوان علامت افراد دروغگو به شمار رود.

 

استرس بالایی دارند

 

زبان بدن افراد دروغگو استرس

 

دروغ گفتن در بسیاری از افراد منجر به ایجاد استرس و اضطراب می شود. از عواقب افزایش سطح استرس و تنش در بدن می توان به تعرق زیاد در صورت یا کف دست، نفس نفس زدن، افزایش ضربان قلب، خمیده شدن، سرخ شدن صورت، خشک شدن دهان و لب ها، ضعیف شدن صدا و حتی لرزان بودن آن اشاره کرد. 

 

رفتارهای مجازات گونه یا آرام کننده از خود بروز می دهند

 

برخی رفتارهای افراد دروغگو می تواند برگرفته از ضمیر ناخودآگاه و برای مجازات یا آرام کردن فرد انجام شود. حرکات مجازات کننده مختص افرادی است که تمایلی به انجام این کار نداشته و اصول خود را زیر پا گذاشته اند. به همین دلیل با حرکاتی از قبیل فشردن بخش های مختلف بدن و یا کندن پوست کناره های ناخن و ... خود را مجازات می کنند.

 

دست خود را مخفی می کنند

 

زبان بدن افراد دروغگو قایم کردن دست

 

مخفی کردن کف دست یکی دیگر از رفتارهای ناخودآگاه و نشانه های زبان بدن افراد دروغگو به شمار می رود. به این صورت که دست خود را پشت و یا داخل جیب ها پنهان کرده و آن را می پوشانند.   

 

پرحرف هستند

 

افراد درغگو بسیار پرحرف هستند و تپق زدن و استفاده از جملات تکراری از مشخصه های این گونه افراد است. در بین ادعاهای مطرح شده از این افراد موارد ضد و نقیض زیادی به چشم می خورد. به همین دلیل علاقه ای به صحبت مجدد پیرامون موضوع قبل ندارند و در رابطه با آن حالت تهاجمی به خود می گیرند.

 همچنین بخوانید: چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟ نکاتی برای تقویت فن بیان

شانه­ هایشان را بالا می­اندازند

 

اغلب افراد هنگامی که از چیزی مطمئن نیستند، شانه­های خود را بالا می­اندازند. دروغگوها نیز وقتی از خودشان مطمئن نیستند، شانه­هایشان را بالا می­اندازند. شانه بالا انداختن فرد دروغگو غیر طبیعی است، به این دلیل که این حالت مختصر و سفارشی انجام می­شود چون فردی که آن را نشان می­دهد، به مطلبی که بیان می­شود متعهد نیست. اگر فقط یک شانه بالا بیاید یا اگر شانه­ها تا حدودی تا گوش­ها بالا بیایند و به نظر برسد که سر شخص ناپدید شده است، نشانه­ی ناراحتی زیاد است و گاهی اوقات در فردی دیده می­شود که خود را برای دادن جواب دروغ به یک سوال آماده می­کند.

 

 جمع بندی

در این مقاله در مورد زبان بدن افراد دروغگو صحبت کردیم. اما باید مواظب باشید که با اطلاعات محدود یا بر اساس یک مشاهده با کسی برچسب دروغگویی نزنید. زمانی که نوبت به تشخیص دروغگویی می­رسد گاهی حتی بهترین متخصصان نیز دچار اشتباه می­شوند. شما برای تشخیص فرد دروغگو چه راهکاری دارید؟ آِیا می­توانید فرد دروغگو را بشناسید. نظرات خود را با در میان بگذارید.