چگونه برنامه ریزی کنیم؟

 

یکی از ساده­ترین سیستم­های مدیریت وظیفه، برنامه­ریزی است. اغلب ما با واژه برنامه­ریزی آشنا هستیم. و چه بسا برای اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود بارها برنامه ریزی می­کنیم. اما در بیشتر موارد به دلیل عدم تعهد به برنامه، دچار نا امیدی می­شویم. یکی از مهم­ترین علت­های عدم موفقیت در برنامه ریزی، آشنا نبودن با اصول برنامه ریزی است. روانشناسان همواره توصیه می­کنند برای ایجاد تغییر در روند زندگی و کسب و کار خود برنامه ریزی کنید. با توجه به اهمیت موضوع تصمیم گرفتیم تا در این مقاله در مورد نحوه برنامه ریزی صحیح صحبت کنیم. اگر شما نیز می­خواهید تا نظمی به اهداف و کارهای خود بدهید حتما در ادامه با ما همراه باشید.

 

مراحل برنامه ریزی

 

یکی از مهم­ترین دلایل شکست پیروی از برنامه ریزی ناکارآمد است.  برای داشتن یک برنامه­ریزی اصولی 

که به ما در رسیدن به اهدافمان کند باید مراحل زیر را طی کنیم:

 

1. شناسایی و بررسی اهداف

 

برای داشتن یک برنامه ریزی اصولی اولین گام، شناخت و تعیین اهداف است. ما باید اهداف واقعی خود را به خوبی شناسایی کنیم. این کار مستلزم صرف وقت است. باید به دقت در مورد آرمان­های خود فکر کنید. آیا تمام اهدافی را که برای خود تعیین کرده­اید، حقیقی هستند؟ آیا واقعا می­دانید که از زندگی خود چه می­خواهید؟ آیا برای تمام جنبه­های زندگی خود هدف گذاری کرده­اید؟ برای شروع یک کاغد بردارید و دقیقا بنویسید که چه می­خواهید. بارها و بارها این لیست را بخوانید. اگر فکر می­کنید نیاز به تغییر دارد می­توانید اصلاح کنید. حتی می­توانید از افراد متبحر در این حوزه کمک بگیرید. به عنوان مثال اگر دانش آموز هستید و می­خواهید برای کنکور برنامه ریزی کنید به سراغ مشاور مدرسه بروید. به کمک او اهداف خود را تعیین کنید. سعی کنید ساده و واضح بنویسید.

 

2. ارزیابی راه­های رسیدن به هدف

 

قطعا راه­های مختلفی برای رسیدن به اهدافتان پیشرو دارید. تمام آن­ها را بنویسید. شاید این مرحله نیازمند صرف وقت بیشتری باشد. پس از بررسی شرایط بهترین راه رسیدن به اهداف خود را مشخص کنید. یکی از اشتباهات رایج در این مرحله عدم توجه به پتانسیل­های موجود است. آیا توانایی پیمودن مسیری را که برای رسیدن به هدف انتخاب کرده­اید دارید؟ شما باید در این مرحله واقع بین باشید. تمام منابعی را که در اختیار دارید در نظر بگیرید. شاید مسیری را که برای رسیدن به هدف خود  انتخاب کرده­اید بهترین است اما برای شما مناسب­ترین نیست. بنابراین سعی کنید راهی را انتخاب کنید که مطابق با توانایی­ها و شرایط شما باشد.

 

همچنین بخوانید: بهترین راهکار ها برای درمان تنبلی، بی حوصلگی و سستی

 

3. زمان بندی

 

 

زمان­بندی یکی از مراحل مهم  در برنامه ریزی است. شما باید زمانی را که برای رسیدن به اهداف خود در نظر دارید، مشخص کنید. بیشتر ما هنگام زمان بندی بسیار خوش بین هستیم و کوتاه­ترین زمان ممکن را در نظر می­گیریم. می­دانید چه اتفاقی می­افتد؟ در اغلب موارد ما در زمان مقرر کارهای خود را به سرانجام نمی­رسانیم و این عدم موفقیت در ما احساس نا امیدی ایجاد می­کند. پس بهتر است دست از خیال پردازی بردارید و با سنجش توانایی­های خود زمان بندی کنید. طبق مطالعات انجام شده تقسیم بندی اهداف به مراحل ساده­ای که می­توانید آن­ها را بلافاصله انجام دهید می­تواند انگیزه لازم را برای شروع در شما ایجاد کند.

 

4. تدوین استراتژی

 

آیا می­دانید طراحی استراتژی احتمال دستیابی به اهدافتان را چند برابر می­کند؟ شما باید مشخص کنید که چگونه در کمترین زمان به بهترین نتیجه می­رسید. می­توانید عملکرد افراد دیگر را مورد ارزیابی قرار دهید و از آن­ها الگو بگیرید. برایان تریسی از نویسندگان کتاب خودیاری می­گوید:

"راه رسیدن به موفقیت در هر کاری آن است که بدانیم افراد موفق آن رشته چه کرده اند تا موفق شده اند"

برای برنامه ریزی استراتژیک ابتدا باید به سوالات زیر جواب دهید:

  • الان در چه وضعیتی هستید؟
  • برنامه کوتاه، میان و بلند مدت شما چیست؟
  • عوامل بازدارنده و تسهیل کننده در اهداف شما چیست؟
  • نقاط قوت و ضعف شما چیست؟

پس از پاسخ دادن به این سوالات برای خود یک استراتژی طراحی کنید. داشتن یک نقشه به شما کمک خواهد کرد تا برای رسیدن به اهداف خود بهتر برنامه ریزی کنید.

 

5. اجرای برنامه ریزی

 

حالا زمان آن رسیده است که اقدام کنید. هیچ زمانی بهتر از اکنون نیست. باور کنید هیچ فردایی وجود ندارد. برای اجرای برنامه­های خود تعلل نکنید. برنامه ریزی دقیق و اصولی تنها راه رسیدن به اهداف نیست، بلکه اجرای آن­ها کلید موفقیت است. از شروع نترسید. هیچ چیز به آن اندازه­ای که به نظر می­رسد ترسناک نیست. حضرت علی(ع) می­فرمایند:

"هنگامی که از چیزی می­ترسی خود را آن بفکن، چرا كه سختى پرهيز از آن از آنچه مى ترسى بيشتر است."

پس فرصت را از دست ندهید و با عشق و علاقه به میدان بروید.

 

 دلایل عدم موفقیت در برنامه ریزی

 

هدفگذاری نیک اندام شکست منفی نا موفق

 

همه ما برای یکبار هم که شده تجربه این را داریم که در برنامه ریزی خود با شکست مواجه شده­ایم.  متاسفانه در بیشتر موارد بدون این که به دنبال کشف علت­های این موضوع باشیم، دوباره شروع به برنامه ریزی می­کنیم. اما غافل از این که شکست­های پی در پی می­تواند ما را از رسیدن به اهداف دلسرد کند. پس برای برنامه ریزی بدون شکست شناسایی عوامل بازدارنده بسیار مهم است.  مهم­ترین دلایل عدم موفقیت در برنامه ریزی عبارتند از:

 

1. از ایمان کافی برخوردار نیستید

 

کلید طلایی دستیابی به موفقیت در برنامه ریزی داشتن باور است. هرگز فراموش نکنید هیچ چیز برای کسانی که باور دارند  غیر ممکن نیست. شما باید به برنامه خود ایمان داشته باشید. در بیشتر موارد علت نتیجه نگرفتن در درون شما نهفته است. به شکست فکر نکنید. هیچ چیزی بیشتر از افکار منفی نمی­تواند برای شما محدودیت ایجاد کند. برای تاثیر گذاری بیشتر می­توانید در کنار برنامه ریزی خود از عبارات کلیدی مثبت استفاده کنید. البته منظور ما فقط تکرار طوطی وار نیست. بلکه باید با ایمان قلبی آن­ها را تکرار کنید و برای اجرای برنامه ریزی خود تلاش کنید.

 

2. اولویت­های خود را تعیین نکرده­اید

 

انجام دادن کارهای ساده برای همه وسوسه انگیز است. شاید برای شما هم پیش آمده است که همیشه به سراغ کارهای ساده در برنامه خود می­روید. برایان تریسی در کتاب قورباغه­ات را قورت بده می­گوید:

" از قديم گفته‌اند اگر اولين كاري كه بايد هر روز صبح انجام بدهي، اين باشد كه قورباغه زنده‌اي را قورت بدهي در بقيه روز خيالت راحت خواهد بود كه سخت‌ترين و بدترين اتفاقي را كه ممكن است در تمام روز برايت پيش بيايد پشت سر گذاشته‌ايد. قورباغه شما در واقع بزرگترين و مهم‌ترين كاري است كه بايد انجام بدهيد. همان كاري كه اگر الآن فكري به حالش نكنيد به احتمال زياد همين طور براي انجام ان تنبلي خواهيد كرد. ضمناً كار موردنظر همان كاري است كه انجام آن در حال حاضر مي‌تواند بيشترين تأثير مثبت را در زندگي شما بگذارد. قديم‌ها همچنين گفته‌اند: اگر قرار است دو تا قورباغه را بخوري اول آن يكي را كه زشت تر است بخور! "

پس شما هم همواره طبق اولویت­هایی که هنگام برنامه­ریزی برای خود تعیین کرده­اید عمل کنید. اگر به سراغ کارهای کم اهمیت تر در لیست بروید قطعا چیزی جز شکست نصیب­تان نخواهد شد.

 

3. به برنامه خود متعهد نیستید

 

بیایید صادق باشیم ما در بیشتر اوقات به برنامه­های خود پایبند نیستیم. می­توانیم در کسری از ثانیه هزاران دلیل برای به تاخیر انداختن کارهای خود  پیدا کنیم. یکی از مهم­ترین دلایل عدم موفقیت در برنامه ریزی عدم پایبندی به آن است. شما باید پیش از هرکاری برای خودتان تعهد ایجاد کنید. می­توانید برنامه خودتان را روی یک برگ کاغذ یادداشت کنید و زیر آن را امضا کنید. سپس این کاغذ را در معرض دید خود قرار دهید. به خودتان قول دهید که اهمال کاری نخواهید کرد. حتی می­توانید برای خود پاداش تعیین کنید. متناسب با اجرای موفقیت آمیز برنامه ریزی یک جایزه به خودتان هدیه دهید.

 

4. خودتان را ارزیابی نمی­کنید

 

ارزیابی نیک اندام هدفگذاری برنامهریزی

 

برای یک برنامه ریزی صحیح، شما باید یک ارزیابی دقیق از خود داشته باشید. در پایان هر روز به عملکرد خود فکر کنید. چگونه فردا می­توانید بهتر باشید؟ به دنبال کشف راه حل­های جدید باشید. سعی کنید خودتان را زیر ذره بین قرار دهید. شناخت نقاط ضعف و قوت به شما کمک خواهد کرد تا میزان رشد و پیشرفت بیشتری داشته باشید. اگر به این نتیجه رسیدید که برنامه ریزی­تان دارای ایراد است آن را  تغییر دهید.

 

5. برنامه خود را خیلی کلی نوشته­اید

 

در بیشتر مواقع اگر اهداف و یا وظایف خود را به صورت کلی در برنامه تعریف کرده باشید قادر به انجام آن­ها نخواهید بود. هنگام برنامه ریزی بسیار مهم است که اهداف خود را با جزئیات بنویسید. شما باید اهداف خود را طوری بنویسید که اگر آن را به شخص دیگری نشان دهید، متوجه شود که دقیقا به چه چیزی می­خواهید برسید. نوشتن برنامه­ها به صورت دقیق و ظریف شما را در مسیر اهدافتان قرار خواهد داد پس بهتر است اهمیت آن را دست کم نگیرید.

 

 جمع بندی 

برنامه­ریزی کردن یک مهارت است که می­تواند با تجربه به دست بیاید. در این مقاله برنامه­ریزی اصولی را در گام­های ساده به شما آموزش دادیم. اگر هنوز در زمینه برنامه ریزی مشکل دارید بهتر است از یک مشاور مجرب در حوزه برنامه ریزی کمک بگیرید. شما هنگام برنامه ریزی به چه نکاتی دقت می­کنید؟ آیا به برنامه­های خود متعهد هستید؟ نظرات و سوالات خود را با در میان بگذارید.