آموزش روتوش صورت در فتوشاپ

 

فتوشاپ نرم افزاری بسیار پرکاربرد است که قابلیت این را دارد عکس های شما را به بهترین شکل ممکن و با کیفیتی بالا روتوش کند. برای خیلی از افراد اتفاق افتاده است که در عکس هایشان عیوب و نقص های صورت بسیار پررنگ شده باشد به طوری که با چهره واقعی خودشان تفاوت زیادی داشته باشند؛ در حالی که عکس های پرتره بسیار جذاب هستند و عیب و نقص های صورت کاملا پوشانده شده است. با یادگیری روتوش صورت در فتوشاپ می توان تمامی عکس ها را مانند عکس های پرتره بدون نقص کرد. به همین سبب در این مطلب از یادا به صورت مختصر به روش های روتوش چهره در فتوشاپ پرداخته می شود.

 

روتوش پوست صورت در فتوشاپ

 

برای روتوش پوست صورت می توان از ابزار spot healing brush کمک گرفت.

در مرحله اول یک کپی از عکس ایجاد می شود. زمانی که برنامه فتوشاپ باز می شود؛ در قسمت نوار نرم افزار گزینه ای به نام layer panel می‌شود در این قسمت عکس با عنوان background layer به نمایش گذاشته می شود. همزمان با نگه داشتن دکمه Alt، روی background layer کلیک می شود و عکس به سمت آیکون new layer برده می شود. بدین ترتیب لایه جدید در فتوشاپ ایجاد می شود. روی لایه جدید راست کلیک کرده و در قسمت as عنوان spot healing را تایپ کنید. سپس گزینه ok انتخاب می‌شود. با انجام این مراحل کپی عکس اصلی در layer panel مشاهده می شود که روتوش روی این عکس انجام می شود.

 

 

در قسمت toolbar ابزاری به نام spot healing قرار دارد که با انتخاب آن می‌توان؛ روتوش پوست را شروع کرد.

زمانی که ابزار spot healing انتخاب می شود؛ گزینه‌های مختلفی که مربوط به این ابزار است فعال می‌شود.

 

روتوش صورت

یکی از گزینه هایی که در این قسمت وجود دارد؛ گزینه spot healing brush است. بعد از انتخاب این گزینه می‌توان نشانگر ماوس را به سمت لکه های پوستی برد. با انتخاب لکه های پوستی آنها به راحتی حذف خواهند شد. بعد از حذف لکه ها برنامه فتوشاپ پوست آن قسمت را همرنگ قسمتهای سالم بافت پوست می کند.

بعد از این که به کمک این ابزار تمامی لکه های پوستی، جای جوش و آکنه را حذف شدند؛ یک کپی از این لایه به همان روش قبل ایجاد می شود. نام کپی ایجاد شده از این لایه smooth skin نامیده می شود.

 

صاف کردن پوست در فتوشاپ

 

فیلترها در فتوشاپ کاربردهای مختلفی دارند؛ برای تکمیل روتوش پوست صورت و صاف کردن پوست از فیلتر high pass استفاده می شود. در قسمت menu bar گزینه ای با نام filter مشاهده می‌شود؛ اگر روی این گزینه کلیک شود گزینه های متعددی به نمایش در می آید که یکی از این گزینه ها other است. پس از انتخاب این گزینه، های متعدد به نمایش در می آید که یکی از آنها high pass است. این فیلتر برای شارپ کردن عکس استفاده می شود اما برای عکس های پرتره ای می‌توان از این فیلتر برای صاف کردن پوست استفاده کرد.

 

روتوش صورت2

 

به کمک این فیلتر لبه ها شناسایی می شود و همه چیز غیر از لبه ها صاف می شود.

بعد از انتخاب این فیلتر، پنجره تنظیمات آن باز می شود. گزینه‌ای به نام radius می شود که باید در کادر جلوی آن عددی با واحد پیکسل ذکر شود. با توجه به میزان جزئیاتی که قرار است برجسته شود، رزولوشن عکس، دور بودن یا نزدیک بودن سوژه و غیره این عدد انتخاب می شود.

برای عکس های معمولی عدد ۲۴، برای سوژه های دور اندازه ۱۸ پیکسل و برای عکس هایی با رزولوشن پایین عدد ۱۲ مناسب است. بعد از انتخاب عدد گزینه ok انتخاب شده و پنجره بسته می شود.

پس از اعمال این تغییرات عکس کاملا خاکستری به نظر می رسد؛ برای اینکه اثر این فیلتر کمی محو شود در قسمت menu bar گزینه فیلتر انتخاب شده؛ سپس گزینه ی blur و در نهایت فیلتر gaussian blur انتخاب می شود.

پس از انتخاب این گزینه پنجره ای باز می شود که عدد انتخاب شده برای آن باید یک سوم عدد انتخاب شده برای فیلتر high pass باشد به عنوان مثال اگر برای فیلتر high pass عدد ۲۴ انتخاب شده باشد برای این فیلتر عدد ۸ انتخاب می شود.

با این کار چهره صاف تر شده و جزئیات آن کمتر نمایش داده می شود.

 

افزایش کنتراست تصویر

 

در قسمت layer panel وارد قسمت blend mode شده و گزینه smooth skin انتخاب می شود. پس از انتخاب این گزینه ها smooth skin از حالت normal به linear light تغییر داده می شود.

این تغییر باعث می‌شود تا فیلتر high pass تصویر به خوبی ترکیب شود و تصویر واضح تر نمایش داده شود.

برای اینکه تصویر حالت طبیعی تر پیدا کند باید در قسمت منو بار گزینه image و سپس گزینه adjustment انتخاب شود. در این قسمت گزینه های متعددی وجود دارد که یکی از آنها invert است. با کمک این گزینه لایه معکوس می شود. هنگامی که این گزینه را انتخاب میکنید عکس بسیار مبهم می شود. که برای رفع آن باید از گزینه layer style کمک گرفته شود. گزینه در پایین قسمت layer panel مشاهده می‌شود.

پس از کلیک روی این گزینه، گزینه اول با نام blending options انتخاب می شود.

 

کشوی blend if

 

کشوی blend if بعد از باز شدن پنجره‌ ی layer style قابل مشاهده است. در زیر این کشو دو نوار لغزنده مشاهده می شود. نوار اول this layer و نوار دوم underlying نام دارد.

این نوارها چگونگی ترکیب لایه smooth skin با تصویر زیر آن تنظیم می کنند. در واقع کار این نوارها تنظیم میزان روشنایی است. هرچه نوار به سمت چپ برود مناطق تیره تر و اگر به سمت راست برود مناطق روشن تر خواهند شد.

با حرکت دادن نوار ها و تماشای تصویر به صورت همزمان می‌توان حالا های به وجود آمده در مرحله قبل را از بین برد.

برای اینکه اثر روتوش روی پوست مشخص نباشد؛ از layer mask استفاده می شود.

در قسمت tool bar ابزار براش وجود دارد که با این ابزار سطح پوست رنگ می شود. برای کار با این ابزار لازم است تا تنظیمات این ابزار به دقت چک شود.

 

نتیجه گیری

یادگیری ابزار فتوشاپ می‌تواند به افراد کمک کند تا عکس های خود را به صورت حرفه ای نمایش دهند. ابزار فتوشاپ ابزاری پرقدرت و دارای جزئیات بسیاری است. برای یادگیری این ابزار لازم است ابتدا با انواع ابزارها و منوهای این نرم افزار آشنا شوید و کاربرد آن ها را با دقت بدانید. به عنوان مثال تنها برای روتوش پوست صورت از حداقل 4 ابزار و فیلتر استفاده می شود. برای یادگیری فتوشاپ صورت باید با انواع فیلترها، کاربرد براش و غیره در فتوشاپ آشنا باشید.