اضافه کردن صفحه در ورد word

 

ممکن است خیلی از افراد احساس کنند که اضافه کردن صفحه ی جدید در ورد نیاز به آموزش ندارد؛ زیرا ایجاد صفحه جدید در word بسیار ساده بوده و با استفاده از کلید enter صفحه جدید در ورد ایجاد می شود. اکثر افراد برای ایجاد صفحه جدید در ورد آنقدر کلید اینتر را فشار می دهند؛ که صفحه جدیدی در word برای آنها ایجاد شود. این عمل رایج برای ایجاد صفحه جدید می تواند مشکلاتی از قبیل به هم خوردگی خطوط و صفحات ورد را به وجود آورد. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است تا با روشهای اصولی ایجاد صفحه جدید در ورد آشنا شوید. در سربرگ insert گزینه هایی طراحی شده که به راحتی می توان صفحات جدید در ورد اضافه کرد؛ در ادامه مطلب از یادا به صورت خلاصه نحوه ایجاد صفحه در word بیان می شود.

 

استفاده همزمان از کلید کنترل و اینتر برای ایجاد صفحه جدید در ورد

 

استفاده همزمان از کلید کنترل و اینتر برای ایجاد صفحه جدید در ور

 

بسیاری از مواقع مثلاً در هنگام نگارش مقاله در صفحه اول ورد مقدمه ای کوتاه نگارش می شود؛ اگر متن به انتهای صفحه اول برسد به صورت خودکار در ورد صفحه جدید ایجاد می شود؛ اما اگر متن به انتها نرسد لازم است تا کاربر صفحه جدیدی در ورد ایجاد کند. برای این کار می توان همزمان کلید ctrl+ enter در کیبورد را فشار داد. با فشار دادن همزمان این دو کلید صفحه جدیدی در ورد ایجاد می شود که می توان نگارش را در صفحه جدید شروع کرد.

اگر متنی را در یک صفحه ورد به صورت کامل نوشتید و پس از نگارش تصمیم گرفتید که قسمتی از متن دریک صفحه جدید وجود داشته باشد؛ کافی است نشانگر موس در قسمتی که قرار است بعد از آن متن در صفحه بعد باشد؛ قرار داده ‌شود؛ با فشار دادن همزمان کلید کنترل و اینتر صفحه جدیدی ایجاد می شود که متن در آن قرار گرفته است.

 

ایجاد صفحه جدید با سربرگ insert و گزینه page break

 

ایجاد صفحه جدید با سربرگ insert و گزینه page break

 

برای ایجاد صفحه جدید در ورد می توان روی سربرگ insert کلیک کرد. با کلیک روی این سربرگ گزینه های زیادی به نمایش در می آید. برای ایجاد صفحه جدید باید در قسمت pages گزینه page break را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه صفحه جدیدی در ورد اضافه می شود.

 

قرار دادن صفحه خالی در ورد

 

در سربرگ insert در قسمت pages گزینه‌ای با عنوان blank page مشاهده می‌شود. این گزینه زمانی استفاده می شود که کاربر قصد دارد؛ صفحه خالی و کاملاً سفید را در وسط صفحات خود ایجاد کند.

دقت کنید این صفحه زمانی ایجاد می شود که کاربر قصد ندارد حتی کلمه ای در این صفحه تایپ کند. نوشتن عنوان یا حتی کلمه‌ای در صفحه ای که با این گزینه ایجاد شده می‌تواند مشکلات زیادی را در قالب بندی ایجاد کند.

برای ایجاد این صفحه نشانگر موس باید در قبل از صفحه ای که قرار است صفحه جدید ایجاد شود؛ قرار بگیرد. به عنوان مثال اگر صفحه سفید قرار است قبل از صفحه ۵ قرار بگیرد؛ نشانگر باید در صفحه ۵ قرار بگیرد.

 

کاربرد گزینه ‌cover pages در ورد

 

کاربرد گزینه ‌cover pages در ورد

 

وقتی کاربر روی گزینه insert کلیک می کند با گزینه های متنوعی روبرو می شود؛ در قسمت pages سربرگ insert علاوه بر گزینه هایی که برای ایجاد صفحه جدید است؛ گزینه ای با عنوان cover page مشاهده می‌شود.

از این گزینه برای طراحی جلد اسناد ورد استفاده می شود. این گزینه بسیار کاربردی بوده و کسانی که اسناد ورد دانشگاهی و حرفه ای تهیه می کنند؛ باید به این گزینه مسلط باشند.

نرم افزار ورد با داشتن این گزینه امکان طراحی جلد یا اولین صفحه از کتاب، پایان نامه، مقاله، کتاب الکترونیکی، پروپوزال، گزارش های حرفه ای، نشریات و غیره را فراهم کرده است.

با کمک cover page نویسنده می تواند به مخاطب خود کمک کند تا در خصوص اطلاعات کلی سند حدس هایی بزند. همچنین این گزینه به جذاب شدن اسناد ورد کمک زیادی می کند.

 

مهم ترین عناصر cover page

 

در cover page می توان اطلاعاتی از قبیل عنوان ورد، نام نویسنده، تاریخ نگارش، توضیحات کلی سند، عکس، نام استاد راهنما و .... را قرار داد.

 

نحوه ایجاد کاور پیج در ورد

 

برای ایجاد کاور پیج در یک سند ورد، در مرحله اول سند اجرا می شود.

پس از باز شدن ورد، روی سربرگ insert کلیک شده و در قسمت pages گزینه cover page انتخاب می شود.

با انتخاب این گزینه، کاورهایی به صورت پیش فرض برای کاربر به نمایش در می آید. روی هر کدام از آنها که کلیک شود؛ به عنوان اولین صفحه از سند قرار می گیرند.

برای مشاهده بیشتر الگو های پیش فرض، می توانید اولین گزینه ای که زیر الگوها به نمایش درآمده را انتخاب کنید.

انتخاب گزینه more cover pages from office.com الگوهای بیشتری را در اختیار کاربر می گذارد.

بعد از اینکه کاربر الگوی مورد نظر خود را انتخاب کرد می‌تواند شروع به تایپ اطلاعات کلی نماید.

اگر کاربر بخواهد عکس‌ کاور را تغییر دهد؛ می‌تواند روی عکس کاور راست کلیک کرده و گزینه change picture را انتخاب کند. با انتخاب این گزینه کاربر قادر خواهد بود عکس مد نظر خود را قرار دهد.

خوشبختانه امکان ویرایش کردن کاور پیج در ورد وجود دارد؛ با این قابلیت می توان کاور پیج را سفارشی سازی کرد.

تغییر رنگ، تغییر فونت و تغییر سایر عناصر کاور طبق سلیقه کاربر با استفاده از امکان ویرایش، در ورد امکان پذیر است.

 

نتیجه گیری

ایجاد صفحه جدید در ورد با سربرگ insert امکان پذیر است. در این سربرگ گزینه ای به نام pages وجود دارد که با استفاده از گزینه های موجود در این قسمت می‌توان صفحه جدید در ورد ایجاد کرد؛ یک صفحه خالی در میان صفحات ایجاد کرد یا برای سند ورد جلد طراحی کرد. گزینه cover page برای طراحی سند ورد، گزینه page break برای ایجاد صفحه جدید و گزینه blank page برای ایجاد صفحه خالی ایجاد شده اند.