امروزه ارزش پول ملی به کمترین میزان خود در سال ­های اخیر رسیده است. بنابراین طبیعی است که هر فردی به دنبال حفظ ارزش پول نقد خود باشد. این کار به کمک سرمایه­ گذاری امکان پذیر است. راه­ های مختلفی برای سرمایه ­گذاری در ایران وجود دارد. به عنوان مثال می­توان به سپرده بانکی، بورس، طلا و ... اشاره کرد. اما در بین راه­ های ارائه شده، بازدهی کدام یک بیشتر است؟ آیا در مسیر خطری سرمایه فرد را نیز تهدید می­ کند؟ برای پاسخ به این سوالات ما را تا پایان همراهی کنید. در این مقاله از یادا بهترین و پرسودترین راه­ های سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گرفته است.

 

سرمایه گذاری چیست؟

 

سرمایه گذاری یا Investment به معنای استفاده از پول در حوزه ه­ای خاص است. این کار با اهداف مختلفی از جمله رشد و توسعه سرمایه و دستیابی به سود در آینده انجام می ­شود. در یکی دیگر از تعاریف ارائه شده، سرمایه ­گذاری به معنای برنامه­ ریزی برای پول است تا بتوان در آینده از سود آن استفاده کرد. با این کار فرد یک منبع درآمد جدید برای خود تعریف می ­کند.

سرمایه­ گذاری بر اساس نوع دستاورد به انواع مختلفی تقسیم می ­شود. گاهی فرد در ازای پول خود نوعی دارایی واقعی به دست می­ آورد؛ به عنوان مثال می­توان به ملک، آپارتمان، طلا، سکه و ... اشاره کرد. اما در مواردی مثل سهام یا اوراق مشارکت دارایی فرد نه واقعی بلکه مالی است. راه­ های مختلفی برای سرمایه­ گذاری در ایران وجود دارد. بعضی از این راه­ ها بسیار تخصصی طراحی می­شوند. ورود بدون آگاهی به این حوزه­ ها به جزء ضرر و زیان نتیجه ­ای ندارد. اما بعضی دیگر برای عموم افراد قابل استفاده هستند.

در هر حال باید توجه داشت که سود و زیان دو بخش مهم یک سرمایه­ گذاری هستند. هر روش سرمایه­ گذاری در درجات مختلفی از ریسک­ پذیری قرار دارد. فرد باید با آگاهی از این خطرات به حوزه مورد نظر وارد ­شود. داشتن اطلاعات و تخصص کافی در بسیاری از موارد فرد را از خطرات کار مصون نگه می ­دارد.

 

بخوانید: چگونه پولدار شویم؟ راه ­هایی که باید بدانید

 

بهترین و پرسودترین سرمایه گذاری

 

بهترین و پرسودترین سرمایه گذاری

 

امروزه ارزش ریال در مقایسه با ارزهای خارجی کاهش چشمگیری پیدا کرده است. به همین دلیل نگهداری پول نقد کار مقرون­ به صرفه ­ای نیست. به این ترتیب این سوال برای بسیاری از افراد پیش می ­آید که چگونه می­ توانند از دارایی نقدی خود در برابر تورم محافظت کنند؟ راه­ های مختلفی برای سرمایه گذاری در ایران وجود دارد که بهترین و پرسودترین آنها عبارتند از:

 

سپرده بانکی

 

یکی از راه­ های قدیمی سرمایه گذاری در ایران مربوط به سپرده‌ گذاری در بانک است. این کار در گذشته به دلیل برتری نرخ سود بانکی بر تورم طرفداران بسیاری داشت. به نحوی که پول خود را به مدت طولانی نزد بانک ­ها نگه داشته و از سود ماهیانه آن بهره می ­بردند. البته روانه کردن میزان زیادی از سرمایه به بانک موجب کند شدن چرخه اقتصادی کشور می­ شود. به همین دلیل بسیاری از کشورها نرخ سود بانکی را در کمترین حد خود قرار می­ دهند.

امروزه قرار دادن سرمایه به شکل سپرده بانکی چندان مورد توجه سرمایه ­دارها نیست. زیرا نرخ سود بانکی کاهش و میزان تورم افزایش یافته است. فراتر رفتن میزان تورم از سود بانکی، مبلغ سود را برای سپرده­ گذاران جذاب نمی­ کند. از طرفی اگرچه با سپرده ‌گذاری بانکی فرد به سود دست می­ یابد. اما به عقیده اقتصاد دانان سالانه ارزش پول به میزان 20 درصد کمتر می ­شود. محدودیت زمانی برای دستیابی به پول یکی دیگر از معایب این روش است.

مهم­ترین نقطه قوت سپرده بانکی، نبود ریسک و خطر برای سرمایه گذار است. به همین دلیل افرادی ریسک ناپذیر و کسانی که از دانش کافی برای ورود به حوزه ­های تخصصی­ تر برخوردار نیستند به آن روی می­ آورند.  

 

همچنین بخوانید: تاثیرگذار ترین راه کارهای مدیریت زمان

 

بورس

 

بورس

 

یک از بهترین و سودآورترین حوزه­های سرمایه گذاری در ایران مربوط به بورس می ­باشد. سرمایه­ گذاری در بورس برای هر کشوری از اهمیت بسیاری برخوردار است. زیرا برخلاف سپرده ­گذاری بانکی به رونق شرکت­ های تولیدی و در نهایت رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک می­ کند. بیشترین بازدهی در سال گذشته مربوط به بورس است. البته باید در کنار بازدهی بالا، ریسک و خطرات آن را نیز در نظر گرفت. ورود بدون آگاهی و تخصص به بازار بورس، چیزی جزء ضرر و زیان به همراه نخواهد داشت.

خوشبختانه در این حوزه برای در امان ماندن افراد ناآگاه در زمینه خرید و فروش، تمهیداتی اندیشیده شده است؛ به عنوان مثال می­توان به شرکت­ های سبدگردانی اشاره کرد. این شرکت ­ها با برخورداری از کارشناسان مجرب و کارآزموده با سرمایه شما اقدام به خرید و فروش سهام می­ کنند. صندوق­ های سرمایه­ گذاری نیز برای افراد تازه­ کار گزینه مناسبی است. به این ترتیب فرد به شکل غیرمستقیم اقدام به سرمایه­ گذاری در بورس کرده و از ریسک و خطرات آن تا حد زیادی در امان می­ ماند. انواع مختلفی از صندوق­ های سرمایه گذاری در بورس وجود دارد که به سه گروه تقسیم می­ شوند.

 

مرتبط بخوانید: بورس چیست؟ چطور وارد بورس شویم؟ (تعریف به زبان ساده)

 

صندوق درآمد ثابت

 

صندوق درآمد ثابت بخش بزرگی از سرمایه افراد (95-75 درصد) را در زمینه خرید و فروش اوراق بهادار به کار می­گیرد. سود این صندوق کاملاً ثابت نبوده و با تغییرات جزئی همراه است. میزان ریسک سرمایه­ گذاری در این صندوق­ ها بسیار کم و مشابه سپرده ­گذاری بانکی است. با این تفاوت که محدودیتی از لحاظ زمانی وجود ندارد و فرد می­توان در هر زمان به سرمایه خود دسترسی داشته باشد.

 

بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب ثروتمندترین مرد بابل

 

صندوق مختلط

صندوق­ های مختلط برای افزایش بازدهی خود نسبت به نوع درآمد ثابت، بخش کمتری از سرمایه را (60-40 درصد) به خرید اوراق بهادار اختصاص می ­دهند. باقی سرمایه نیز در بورس مورد استفاده قرار می­ گیرد. ریسک این کار در مقایسه با صندوق درآمد ثابت بیشتر است. به همین دلیل افراد سرمایه گذار در این حوزه کمی ریسک پذیر باشند.

 

بخوانید: چگونه به بهترین شکل برنامه ریزی کنیم؟ اصول برنامه ریزی موفق

 

صندوق سرمایه گذار

 

بیشترین بازدهی و ریسک صندوق ­های سرمایه­ گذاری به این روش اختصاص دارد. دلیل بازدهی و ریسک بالای این صندوق، سرمایه گذاری دارایی افراد در بخش بورس است. از این رو شرایط بازار نقش موثری در میزان سود دارد. معمولاً افراد ریسک ­پذیری که به دنبال سوددهی بالایی برای سرمایه خود هستند، به صندوق­ های سرمایه­ گذار روی می­ آورند.

 

همچنین بخوانید:  قوانین، آموزش و نمونه هدف گذاری و برنامه ریزی موفق

 

ارزهای دیجیتال

 

ارزهای دیجیتال

 

یکی از جدیدترین روش­ های سرمایه گذاری در جهان مربوط به خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. آغاز معاملات ارزهای دیجیتال مربوط به سال 2013 می ­باشد. ایران نیز اخیرا به کشورهای فعال در این زمینه پیوسته است.  اولین ارز دیجیتال بیت کوین است که تنها ده سال از عمر آن می­گذرد. بعد از بیت کوین ارزهای بیشتری در این زمینه تولید شده است؛ به عنوان مثال می ­توان به اتریوم، چین لینک، بت، ایاس، ریپل و ... اشاره کرد. اما بیش از 60 درصد بازار ارز دیجیتال در اختیار بیت کوین قرار دارد و اغلب ارزها با آن همبستگی قیمتی دارند. قدرت نقد شوندگی بالا، معاملات آنلاین و قابلیت استفاده برای هر میزان از سرمایه از مزایای این روش است.

 

سکه و طلا

 

یکی از راه ­های سرمایه ­گذاری در ایران مربوط به خرید و فروش سکه و طلا است. قدرت نقد شوندگی طلا و سکه بالا است. همچنین با هر میزان سرمایه می ­توان اقدام به خرید و نگهداری از آنها کرد. به همین دلیل بسیاری از افراد به آن روی می ­آورند. قیمت طلا در ایران بر اساس قیمت جهانی این فلز و نرخ دلار تعیین می ­شود. در یک سال گذشته قیمت جهانی طلا در سقف تاریخی خود (بیش از 2000 دلار در هر اونس) قرار گرفته است. نرخ دلار نیز افزایش قابل توجهی در کشور پیدا کرده است. قرار گرفتن این عوامل در کنار هم قیمت این فلز گرانبها را در ایران چند برابر ساخته است. البته برای سرمایه­ گذاری در این زمینه باید ریسک آن را نیز در نظر گرفت. زیرا مواردی چون اخبار ساخت واکسن کرونا یا کاهش نرخ دلار در کشور، قیمت طلا را تحت ­تاثیر قرار می­ دهد.  

 

بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب "پدر پولدار پدر بی پول"

 

ارز

 

بسیاری از افراد تمایل دارند که پول خود را به صورت نقد نگهداری کند. البته نگهداری پول نقد به دلیل افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی چندان بصرفه نیست. اما با تبدیل آن به ارزهای خارجی می­ توان تا حد زیادی از افت ارزش آن جلوگیری کرد. امروزه دلار مهم­ترین ارز بین ­المللی و مرجع داد و ستد بین اغلب کشورها است. به همین دلیل بسیاری از سرمایه ­گذاران اقدام به خرید دلار می­ کنند. البته در یک سال گذشته قیمت دلار نوسانات بسیاری داشته است. به همین دلیل باید با آگاهی اقدام به خرید و فروش کرد. هرگونه بی ­توجهی ممکن است ضرر و زیان هنگفتی به همراه داشته باشد.

 

همچنین بخوانید: چگونه بهترین خودمان باشیم؟ موفقیت در زندگی

 

 

ملک

 

Housing

 

تعداد زیادی از سرمایه داران پول خود را برای خرید ملک، زمین یا آپارتمان اختصاص می­ دهند. به این ترتیب در کنار کسب درآمد از آن (رهن و اجاره) زمینه توسعه سرمایه خود را نیز فراهم می­ کنند. مشورت با افراد باتجربه و خبره قبل از خرید ریسک سرمایه گذاری در این زمینه را به میزان قابل توجهی کاهش می ­دهد. مهم­ترین نقطه ضعف این روش قدرت نقد شوندگی پایین آن است. همچنین میزان سرمایه بالایی برای ورود به این حوزه نیاز است. در نتیجه تعداد کمی از سرمایه گذاران به آن ورود می­ کنند.

 

بخوانید:  کسب درآمد اینترنتی آسان، مطمئن و بدون سرمایه

 

کسب و کار

 

یکی از بهترین راه­ های سرمایه گذاری شروع یک کسب و کار یا کارآفرینی است. البته لازمه این کار فراتر از سرمایه است و به دانش کافی و نیروی کار متخصص و کارآزموده نیز نیاز دارد. در صورتی که این کار به بهترین شکل انجام شود، بازگشت سرمایه بالایی به همراه دارد. نمونه ­های بسیار خوب و موفقی از این این نوع سرمایه­ گذاری در ایران و جهان وجود دارد؛ به عنوان مثال می­ توان به شرکت مایکروسافت اشاره کرد که توسط بیل گیتس تاسیس شده است.

 

همچنین بخوانید: راه های افزایش فروش و جذب مشتری 🤑 (کامل ترین)

 

سخن پایانی

در ایران راه­ های مختلفی برای سرمایه ­گذاری وجود دارد. بعضی از این راه­ ها ریسک پایینی داشته و افراد بدون نگرانی می­ توانند از آنها استفاده کنند؛ به عنوان مثال می­توان به سپرده‌ گذاری نزد بانک ­ها اشاره کرد. اما بعضی دیگر ریسک بالایی دارند و باید افراد با دانش و تجربه کافی اقدام به سرمایه گذاری در آنها کنند. بورس، طلا، سکه و کسب و کار از جمله این موارد به شمار می­ روند. باید توجه داشت که در تمامی این موارد، رمز موفقیت مشورت با افراد متخصص و باتجربه قبل از سرمایه­ گذاری است. شما برای حفظ و توسعه سرمایه خود کدام یک از این راه ­ها را ترجیح می­ دهید؟ منتظر شنیدن پاسخ ­های شما در بخش نظرات هستیم.

 

مقالات پیشنهادی یادا:

معرفی و خلاصه کتاب بیندیشید و موفق شوید اثر ناپلئون هیل

افکار چگونه مثبت داشته باشیم؟

بهترین راه های افزایش اعتماد به نفس

10 نکته مهم در تصمیم گیری 

15 راهکار تاثیر گذار برای کاهش استرس

بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ چیست؟