بهترین روش ها برای آموزش دادن به کودکان

 

انتخاب بهترین روش ها برای آموزش دادن به کودکان می تواند کمی سخت و دشوار به نظر برسد. این در حالی است که در صورت انتخاب روش های مناسب مطابق با روحیات و همینطور استعداد کودکان، می توان شاهد بهترین بازخورد ها پس از آموزش بود. در صورتی که والدین یا مربی های آموزشی، اجازه تمرین و خلاقیت به کودکان بدهند، به طور حتم قدرت یادگیری کودک افزایش خواهد یافت.

در ادامه با بهترین روش ها برای آموزش دادن به کودکان آشنا خواهید شد. همراه یادا باشید.

 

بهترین روش آموزش به کودکان

 

یادگیری را نمی توان به مسئله ای اتوماتیک وار تشبیه کرد. بسیاری از کودکان در مواردی مانند خواندن و نوشتن با مشکلاتی جدی یا نه چندان جدی رو به رو هستند. این موضوع موجب می گردد تا بسیاری از والدین، تنبلی یا کم هوشی کودکان را به عنوان اولین دلیل مورد بررسی قرار دهند.

در حالی که اینطور نیست. تنها مشکل موجود، روش آموزش است. انتخاب بهترین روش ها برای آموزش دادن به کودکان، مسئله بسیار مهمی است که نتیجه نهایی آموزش را مشخص می کند.

بسیاری از مطالعات موجود نشان می دهد که روش های آموزشی اشتباه و غیر استاندارد، نقش مهمی در کاهش میزان یادگیری کودکان دارند. به کارگیری ترفند هایی بسیار ساده اما کاملا عملی، می تواند یکی از موثرترین گام ها در یادگیری شناخته شود.

با بهترین روش های یادگیری در ادامه آشنا خواهیم شد.

 

آموزش قبل از خواب

 

آموزش قبل از خواب

 

یکی از موثرترین روش های آموزش کودک، آموزش قبل از خواب است. حتی در صورتی سن کودک اجازه درک کامل یک مطلب آموزشی، خواندنی یا شنیدنی را به او نمی دهد، باز هم می توان روش آموزش دادن پیش از خواب را به عنوان یک ترفند کاملا کاربردی معرفی کرد.

تبدیل آموزش به سرگرمی و بازی برای کودکان، یکی از اتفاقات خوشایندی است که می تواند با نتیجه ای بسیار رضایت بخش همراه باشد. کسب مهارت های جدید در زندگی از طریق آموزش به همراه بازی برای کودکان قطعا تضمین کننده خواهد بود.

تکرار بسیاری از داستان یا مهارت ها به صورت مکرر پیش از خواب، امکان درک درست را به کودکان می دهد. اما باید به این نکته اشاره کرد که انتخاب بهترین روش ها برای آموزش دادن با توجه به استعداد ها و مهارت های متفاوت در هر یک از کودکان، متفاوت است.

 

همچنین بخوانید: چطور خواب راحتی داشته باشیم؟

 

آموزش با آهنگ های سنتی

 

اگر به فکر آموزش حروف الفبا یا هر یک از کلمات و جملات خاص به کودکان هستید، انتخاب آوازهای سنتی و آهنگ های متناسب با نوع حروف، می تواند به عنوان راهکاری بسیار جذاب برای کودکان شناخته شود.

روش تدریس به کودک نقش مهمی در یادگیری و همینطور عدم فراموشی مباحث مطرح شده دارد. آسان تر شدن یادگیری با استفاده از آهنگ های ریتمیک برای کودکان نه تنها جذاب خواهد بود، بلکه می تواند باعث صرفه جویی در زمان شود.

 

همچنین بخوانید: چگونه به بهترین شکل تدریس کنیم تا همه یاد بگیرند

 

آموزش با استفاده از علائم و نشانه ها

 

در بین بهترین روش های آموزش کودک استفاده از علائم و نشانه ها قطعا جایگاه خاصی خواهد داشت. کودکان در صورت آشنایی با نشانه ها و علائم به درستی می توانند ارتباط بین کلمات و جملات را درک کنند.

به طور مثال برای آموزش حروف الفبا، استفاده از تابلوهای راهنمایی یکی از روش هایی است که قطعا می تواند باعث سرگرمی و یادگیری کودکان گردد. این روش حتی برای کودکانی که هنوز قادر به خواندن و نوشتن نیستند نیز می تواند بسیار کاربردی و مناسب باشد.

در صورتی که علائم و نشانه ها به درستی به کودک آموزش داده شود، با گذشت مدت زمان بسیار طولانی نیز کودک همچنان قادر به تشخیص و درک موضوع خواهد بود. بازی با علائم برای یادگیری بهتر کودکان از جمله روش های جهانی و استاندارد به شمار می رود.

 

همچنین بخوانید: چگونه بهترین خودمان باشیم؟ موفقیت در زندگی

 

آموزش با کارت های گرافیکی

 

کارت های گرافیکی که مجموعه ای از کلمات و عکس های مرتبط هستند، به عنوان یکی از بهترین انواع روش های آموزشی برای کودکان شناخته می شوند. استفاده از این کارت ها برای آموزش درست به کودکان، یکی از روش هایی است که قطعا باعث ماندگاری کلمات و عکس ها در حافظه بلند مدت کودکان می شود.

نمایش کلمات به همراه عکس های مرتبط به کودک از جمله مواردی است که باعث افزایش میزان یادگیری خواهد شد. این روش هم چنین از جمله روش های تحریک کننده حافظه بصری کودکان شناخته می شود که در نوع خود روشی بسیار خوب و رضایت بخش است.

 

همچنین بخوانید: موثرترین راهکارها برای تقویت حافظه و افزایش یادگیری

 

آموزش از طریق ارتباط بین حروف و صداها

 

آموزش از طریق ارتباط بین حروف و صداها

 

برقراری ارتباط درست بین حروف و صداها با استفاده از هجی مناسب و همینطور توجه به شباهت های موجود بین کلمات از جمله روش های آموزشی بسیار خوب شناخته می شود که می توان از آن استفاده کرد.

ارتباط درست بین حروف از جمله بهترین روش تدریس به کودکان شناخته می شود. این روش می تواند سرعت یادگیری در کودکان را تا حد چشمگیری افزایش دهد. تفکیک صداها و همینطور حروف با استفاده از عکس و کلمات به کودکان باعث تحریک ذهن آن ها و درک بهتر کودک می گردد.

 

همچنین بخوانید:  بهترین راهکار ها برای تمرکز و دقت بیشتر

 

آموزش با کتاب های مورد علاقه کودکان

 

کتاب به عنوان یکی از بهترین ابزار های کمک آموزشی به کودکان شناخته می شود. انتخاب این روش تدریس برای کودکانی که به کتاب خوانی و خوانده شدن کتاب علاقه دارند، بهترین گزینه محسوب می گردد.

تکرار روزانه کلمات موجود در کتاب برای کودک باعث ایجاد یک عادت خوب و دوست داشتنی می گردد. کلمات و حروف به صورت محکم تر در ذهن کودک نقش می بندد و این موضوع قطعا جایگاه مهمی در افزایش سرعت و کیفیت آموزش کودک دارد.

آموزش کودک برخلاف تصور بسیاری از والدین و همینطور معلمین کار دشواری نیست. تنها موضوع مهمی که نحوه آموزش و کیفیت آن را مشخص می کند، بررسی میزان علاقه و استعداد کودکان است.

 

همچنین بخوانید: افکار چگونه مثبت داشته باشیم؟

 

آموزش تلفظ صحیح کلمات

 

آموزش تلفظ صحیح برای یادگیری درست به کودکان از جمله نکات بسیار مهمی است که گاهی به فراموشی سپرده می شود. نکته مهمی که یادگیری کودکان را با کم ترین مشکل همراه می کند، عدم اجازه تلفظ غلط به کودکان حتی برای یک بار است!

این روش باعث آشنا شدن کودک با درست ترین نحوه تلفظ خواهد شد.

 

همچنین بخوانید: بهترین روش ها برای کنترل خشم و عصبانیت

 

آموزش با سوال و جواب

 

ایجاد ارتباط خوب و کاملا موثر با کودکان به علت ذهن کنجاو و پرسشگر آن ها، یکی از ضروریات در یادگیری شناخته می شود. انتخاب روش سوال و جواب از جمله راهکارهای قطعی برای آموزش کودک به شمار می آید.

پرسیدن سوالات مختلف از کودکان باعث تشویق به تفکر در آن ها می شود. موضوع مهمی که ذهن کودکان را خلاق تر خواهد کرد. فکر درباره جهان و ایجاد یک ارتباط درست بین سوالات و پاسخ به آن ها در ذهن کودکان تحریکی مثبت را برای یادگیری ایجاد می کند.

سوالات باز می تواند به عنوان یکی از جذاب ترین انواع پرسش و پاسخ برای کودکان شناخته شود. از جمله این سوالات می توان به پرسیدن مواردی مانند: چرا این اتفاق افتاده است؟ به نظر تو بهترین راه حل این موضوع چیست؟ فکر می کنی بهترین ایده برای حل این موضوع کدام است؟

 

همچنین بخوانید: روشهای متقاعد کردن و تسلط بر دیگران

 

گوش دادن به سوالات کودکان

 

گوش دادن به سوالات کودکان

 

گوش دادن به سوالات و همینطور ابهامات ایجاد شده در ذهن کودکان به طور دقیق می تواند جزء یکی از موثرترین روش ها در تدریس کودک شناخته شود. گوش دادن به کودکان باعث تشویق آن ها به یادگیری بهتر می شود.

کودک در صورت درک شدن انگیزه بیشتری برای یادگیری خواهد داشت. این موضوع به معنا ایجاد یک ارتباط متقابل بین والدین، مربیان با کودک می شود. موضوع مهمی که در نهایت سرعت یادگیری و آموزش در کودک را تا حد چشمگیری افزایش می دهد.

 

همچنین بخوانید: 12 مورد از بهترین راه ها برای افزایش تمرکز و دقت

 

روش های تاثیرگذار در یادگیری کودکان

 

محبت و احترام یکی از تاثیرگذارترین روش ها و موضوعات در افزایش میزان یادگیری و مهارت کودکان شناخته می شود. آموزش به کودک با توجه به مولفه های اخلاقی از جمله مواردی است که در نوع خود اهمیت بسیار زیادی دارد.

استفاده از مجموعه کلمات احترام آمیز از جمله: لطفا، متشکرم، ببخشید و متاسفم، به عنوان یک اصل ضروری در یادگیری کودکان شناخته می شود. کلماتی که نه تنها کیفیت آموزش به کودکان را افزایش می دهد، بلکه باعث تقویت حس یادگیری در کودکان خواهد شد.

وجود امکانات مناسب آموزشی از جمله موارد بسیار مهمی است که بر کیفیت آموزش تاثیرگذار خواهد بود. نحوه نشستن کودکان به طور حتم از جمله مواردی است که می تواند حتی در صورت طولانی شدن مدت آموزش، باعث خستگی یا عدم خستگی کودک گردد.

 

همچنین بخوانید: 10 مورد از بهترین کتاب های موفقیت برای موفق شدن

 

انعطاف پذیر بودن روش تدریس برای کودکان

 

توجه به اصل انعطاف پذیری در انتخاب بهترین روش ها برای آموزش دادن به کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد. استفاده از تکنیک ها و ایده های جالب در کنار توجه به انعطاف پذیری زمان و نحوه آموزش از جمله فاکتور های بسیار مهمی است که توجه به آن ها حتی می تواند ضروری باشد.

استفاده از فناوری های موجود از جمله مواردی است که می تواند علاوه بر یادگیری به جلوگیری از خستگی کودکان حین آموزش کمک کند. به لطف وجود فناوری های پیشرفته، آموزش می تواند در کنار انعطاف پذیری، یک عامل سرگرم کننده به نظر برسد.

عدم احساس فشار روحی یا ذهنی در کودکان از جمله پارامتر های مهم دیگری است که باید به آن اشاره کرد. یادگیری هر چیزی با استفاده از آهنگ و قافیه می تواند مدت زمان ماندگاری آن موضوع در ذهن را به طرز شگفت انگیزی افزایش دهد.

تمامی این تکنیک ها در کنار یکدیگر تاثیرگذاری ویژه ای دارند.

 

همچنین بخوانید: چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟ نکاتی برای تقویت فن بیان

 

مقالات پیشنهادی یادا:

برترین راه ها برای تقویت حافظه

 بهترین راهکار ها برای درمان تنبلی، بی حوصلگی و سستی

 آموزش و نمونه هدف گذاری و برنامه ریزی موفق

15 راهکار سریع برای مدیریت و غلبه بر ترس از سخنرانی

15 راهکار تاثیر گذار برای کاهش استرس و اضطراب

معرفی و خلاصه کتاب بیندیشید و موفق شوید اثر ناپلئون هیل

10 نکته مهم در تصمیم گیری | چطور بهترین تصمیم را بگیریم؟

معرفی و خلاصه کتاب ثروتمندترین مرد بابل اثر جورج سمیویل کلاسون

رفع خجالتی بودن با نکات تاثیر گذار از بین بردن خجالت

10 تمرین برای دستیابی به آرامش درون

چگونه تغییر کنیم و به موفقیت برسیم؟