برای اینکه بخواهیم به مفهوم بهترین بودن دست پیدا کنیم، به بررسی ذهن تمامی انسان های جهان نیاز خواهیم داشت. بهترین بودن یک تعریف واحد و مشخص از نوعی رفتار یا کنش نیست. بنابراین نمی توان گفت که بهترین بودن ساده است. درک این مفهوم که چگونه بهترین باشیم در ذهن هر یک از انسان ها متفاوت است. هر شخص بر اساس نوع باور ها و همینطور نوع تربیت ذهنی خود، تعریفی مشخص اما متفاوت از بهترین بودن دارد. اگر می خواهید به یک مفهوم ساده دست پیدا کنید، باید اهداف و رویاهای خود در زندگی یا مسیر شغلی خود را پیش بینی و مشخص کنید. در این صورت شما می توانید راهِ بهترین شدن در مسیر مشخص شده را تعیین کنید.

در ادامه این مقاله از یادا با موثرترین راه هایی برای چگونه بهترین باشیم آشنا می شوید. با ما همراه باشید ...

 

معرفی راه هایی برای چگونه بهترین باشیم

 

برای اینکه بخواهید انسان خوب و موفقی شوید، قطعا به شناخت دقیق از خود نیاز خواهید داشت. انسان تنها پس از شناخت خود می تواند مسیر های موفقیت را طی کند و در راه بهترین بودن به موفقیتی چشمگیر دست یابد.

در این راه باید نسبت به تعیین خواسته ها و اهداف به طور جدی تلاش کرد. پس از این کار، با ثبات قدم و همینطور مقاومت در مسیر تعیین شده، تمامی موانع را یک به یک از میان برداشت. با شناخت نقاط ضعف و نقاط قوت می توان مسیر بهترین شدن را به سادگی طی کرد.

در صورتی که انسان از شخصیت خود شناخت دقیق و کاملی داشته باشد، می تواند مسیر دستیابی به اهداف طولانی یا کوتاه مدت خود را به سادگی تعیین نماید. با شناخت شخصیت واقعی، انسان ها ساده تر می توانند عیب ها یا نواقص خود را پوشش دهند.

به طور مثال می توانید مسیر بهترین شدنِ خود را با فعالیت در بخش های نویسندگی یا سیاست به صورت جدی آغاز کنید. بخش هایی که با علاقه و سلایق شما اجین هستند و در موفقیت و بهترین شدنِ شما نقشی موثر خواهند داشت.

مهم ترین روش ها برای چگونه بهترین باشیم را در ادامه بررسی می کنیم.

 

 تعریف خود را از بهترین بودن مشخص کنید

 

 

بهترین بودن برای شما به چه معناست؟ آن را به صورت دقیق مشخص کنید. بهتر است که با نوشتنِ اهداف، خود را با سطح توقعاتتان محک بزنید. طرح هایی کلی از اهدافی که به آن فکر می کنید را روی کاغذ بیاورید.

در این مرحله نیازی به تعیین روش های علمی یا عملی برای دستیابی به این اهداف احساس نخواهید کرد. بلکه با نوشتن این اهداف روی کاغذ، متوجه خواهید شد که این اهداف بیهوده و دست نیافتنی نیستند.

هنری دیوید تورو به عنوان یکی از مشهورترین فیلسوف های جهان معتقد است که: اگر به فکر ساختن قلعه هایی بزرگ یا کوچک در ابر ها و آسمان ها افتاده اید، پس قطعا می توانید این کار را انجام دهید و رویایِ شما بیهوده نیست.

هر فرد مانند استیو جابز می تواند پس از بیدار شدن از خواب با سوالی مهم شرایط موفقیت و زندگی خود را به ساده ترین شکل ممکن تغییر دهد. مضمون این سوال چیست؟ از خود بپرسید که اگر امروز آخرین روز زندگی شما بود، این کار یا این فعالیت را انجام می داید؟ پاسخ به این سوال قطعا مسیر بهترین شدنِ شما را مشخص خواهد کرد.

 

همچنین بخوانید: چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟ نکاتی برای تقویت فن بیان

 

 درست فکر کردن به مشکلات را یاد بگیرید

 

برای تبدیل شدن به یک فرد مفید باید سطح دغدغه ها و افکار خود را به خوبی کنترل کنید. بسیاری از انسان های موفق بر این باورند که باید چگونه فکر کردن به معنا درست فکر کردن را یاد گرفت.

لیست مشخصی از مشکلات را آماده کنید. تهیه این لیست به عدم غرق شدن افکار شما در مشکلات کمک خواهد کرد. احساس سرخوردگی یا عدم مفید بودن در رفع مشکلات، قطعا یک بازخورد طبیعی و نه چندان پیچیده است.

مسیر رسیدن به اهداف از ذهن شما می گذرد. مثبت باشید، این یکی از مهم ترین نکات در رسیدن به موفقیت و بهترین بودن است. چگونه بهترین باشیم، پرسش مهمی است که برای پاسخ دادن به آن به تعداد انسان های روی زمین، فرضیه وجود دارد.

ویکتور فرانکل (یکی از بازماندگان اردوگاه های اجباری است) معتقد است که در دست گرفتن و کنترل شرایط موجود در اردوگاه های اجباری، علت اصلی آزادی وی بوده است. این فرد هم چنین بر این عقیده پافشاری می کند که تنها اراده و نوع نگاه او باعث بقا و آزادی وی شده است.

استفان هاوکینگ به عنوان یکی از مهم ترین افراد مشهور در جهان، پس از ابتلا به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک به عنوان یکی از بیماری های عصبی، زندگی و بقا خود را منبعث از دو منبع مثبت اندیشی و پشتکار فراوان می دانست.

 

 به سمت اهدافی که دوست دارید حرکت کنید

 

 

 

حرکت در مسیر بهترین شدن به سمت اهدافی که احساس رضایت و خوشبختی را در فرد تقویت می کنند، بسیار جذاب است. انتخاب یک هدفِ خاص و حرکت در مسیر رسیدن به آن هدف، از جمله فاکتور های مهمی است که می توان به آن اشاره کرد.

تعیین اهداف دستیافتنی از دیگر نکات مهمی است که می تواند در نهایت منجر به ایجاد حس رضایتمندی در افراد شود. به طور مثال امکان تبدیل شدن به شخصیتی مانند بتمن به طور حتم وجود ندارد، این در حالی است که داشتن رفتاری قهرمانانه همچون بتمن یک احتمال قوی و ممکن است.

اگر دوست دارید به شخصیتی مانند بتمن تبدیل شوید، راهکارهای بسیار زیادی پیشِ روی شما قرار دارد. تخصیص بخشی از بودجه یا درآمد به موسسه های حمایتی، هدیه دادن لباس ها و عروسک های دوست داشتنی به کودکان محروم و مبارزه با فقر می تواند بخشی از این راهکار های ساده اما واقعا موثر باشد.

 

همچنین بخوانید:  قوانین، آموزش و نمونه هدف گذاری و برنامه ریزی موفق

 

 مثبت فکر کنید

 

یک بار برای همیشه مثبت فکر کردن را تمرین کنید. این یک راهکار واقعی برای موفقیت و بهترین شدن در زندگی و کار است. مثبت اندیشی از جمله تکنیک های اثبات شده در مسیر موفقیت و دستیابی به اهداف بزرگ در زندگی است.

این تکنیک می تواند نقش بسیار مهمی در افزایش توانایی ها و مهارت های فردی داشته باشد. داشتن نگاه مثبت به هر یک از اتفاقات (نگاه واقع بینانه اما مثبت) می تواند علت اصلی انگیزه بخشی برای تبدیل شدن به یک فرد مفید و موفق باشد.

به عبارتی می توان گفت که برای تبدیل شدن به یک فرد موفق، باید بودن در مقام موفقیت با تجسم کرد. تجسم این حس یکی از راهکار های بسیار موثر در انگیزه بخشیدن برای شروع مسیر موفقیت به شمار می آید.

این تجسم شامل درک تمامی لحظه هایی است که دوست دارید در آن قرار بگیرید. بنابراین داشتن درک درستی از شرایط محیط حتی نوع لباس پوشیدن برای آن لحظه خاص و ویژه نیز اهمیت خواهد داشت.

 

همچنین بخوانید: 10 نکته مهم در تصمیم گیری

 

 مثبت عمل کنید 

 

 

برای تبدیل شدن به بهترین ها تنها داشتن فکر و نظر مثبت کافی نیست. در کنار افکار مثبت باید عمل مثبت را نیز انجام دهید. داشتن ایده و تجسم خلاق از جمله اقداماتی است که می تواند منجر به موفقیت شما شود.

در مسیر ایده ها و اهداف خود قدم بردارید. این کار اولین قدم برای تبدیل شدن به بهترین ها است. به طور مثال اگر در برنامه ها و اهداف آینده خود، نویسندگی را به عنوان یک شغل حرفه ای در نظر گرفته اید، باید با تمرین نوشتن به صورت مداوم، این رویا را عملی کنید.

شرکت در کلاس ها و دوره های نویسندگی، تمرین مداوم و به چالش کشیدن مهارت ها، از دیگر تکنیک های مهمی است که باید در این مسیر به آن اشاره کرد. استفان کینگ این نکته را به تمامی انسان های جهان که علاقه مند به موفقیت هستند، یادآور می شود که توقف به علت وجود مشکلات عاطفی یا احساسی در مسیر موفقیت، یک اشتباه محض است.

مثبت عمل کردن در کنار مثبت فکر کردن به عنوان الگویی کامل و موثر در موفقیت شناخته می شود. اگر به فکر انسان های فقیر و گرسنه در جهان هستید اما پول زیادی ندارید، قطعا فکر مثبت شما مشابه یک دومینو این ایده را در ذهن انسان های دیگر متولد خواهد کرد.

 

همچنین بخوانید: افسردگی چیست؟ تعریف، علائم و درمان افسردگی

 

 از موفقیت دیگران خوشحال شوید

 

در پاسخ به این سوال که چگونه بهترین باشیم، خرسندی و احساس رضایت از موفقیت دیگران جایگاه بسیار ویژه ای دارد. علاقه مند شدن به موفقیت دیگران تنها باعث سرکوب احساس حسادت نمی شود. بلکه این نگاه می تواند علت اصلی به چالش کشیدن ذهن و احساسات برای شناخت علاقه مندی ها و همینطور استعداد های فردی شود.

آشنایی با موفقیت ها و دلایل موفقیت دیگران، دقیقا همان چیزی است که انسان برای تبدیل شدن به یک فرد مفید به آن نیاز دارد. برای بهترین شدن باید تمامی راه ها و مسیر های موفقیت را یک به یک بررسی کرد.

ممارست و مقاومت در مسیر نهاییِ انتخاب شده، باعث خلق یک اتفاق هیجان انگیز و دوست داشتنی خواهد شد. بی توجه بودن به شرایط سخت و دشوار در زندگی، با افزایش تمرین و همینطور سخت کوشی امکان پذیر می گردد.

نمونه بارزِ این اتفاق ورزشکار جسی اوونز است که در یک خانواده 10 نفره به دنیا آمد. سختی ها و مشکلات پیش روی این فرد، مانع موفقیت او در المپیک 1936 برای کسب مدال طلا و تبدیل شدن به بهترین ها نشد.

 

همچنین بخوانید: 10 مورد از بهترین کتاب های موفقیت برای موفق شدن

 

در مسیر موفقیت سخت کوش باشید

 

تبدیل شدن به یک انسان خوب کار دشواری نیست. این در حالی است که معمولی بودن و عدم مواجه شدن با چالش های جدید در زندگی، می تواند بسیار خسته کننده باشد. انسان های موفق، بهترین مسیر برای رشد احساسات و توانایی های خود را انتخاب کرده اند.

بنابراین تنها با شناخت مسیر درستِ موفقیت، می توان به بهترین ها تبدیل شد. خوشحال بودن و دست برداشتن از افکار منفی جزء تکنیک های مهمی است که تبدیل شدن به یک انسان موفق در صورت توجه به آن ها یک احتمال واقعا قوی محسوب می شود.

 

مقالات پیشنهادی یادا: 

معرفی و خلاصه کتاب ثروتمندترین مرد بابل

15 راهکار تاثیر گذار برای کاهش استرس و اضطراب

بهترین راه های افزایش اعتماد به نفس

خشم چیست؟ بهترین روش ها برای کنترل خشم و عصبانیت

 بهترین راهکار ها برای درمان تنبلی، بی حوصلگی

10 تمرین برای دستیابی به آرامش درون