افسردگی چیست علائم و درمان

 

افسردگی بیماری خطرناک اما قابل درمانی است که امروزه با توجه به مشکلات و دغدغه مندی های شدید انسان هایِ قرن بیست و یکم، می توان شاهد شیوع حداکثری آن بود. بیماری افسردگی به شکلی عجیب، تمامی ابعاد زندگی فرد از جمله تصمیمات، احساسات، رفتار، کنش و واکنش ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

تنها جنبه مثبت بیماری افسردگی، قابلیت تشخیص و درمان آن است. افسردگی معنا هم تراز ناامیدی و بی روحی است. با بروز علائم افسردگی، دیگر نمی توان شاهد یک زندگی شاد و موفقیت آمیز بود.

افسردگی موجب بازداری از انجام فعالیت های شاد خواهد شد. ابتلا به این بیماری بسیار خطرناک است و در صورت نادیده گرفتن علائم آن، قطعا باید شاهد پیامد هایی ناخوشایند نیز بود. پیامد هایی که به صورت مشکلات روحی و جسمی خودنمایی خواهند کرد.

در ادامه با علائم و درمان افسردگی آشنا می شوید با یادا همراه باشید.

 

آیا با بیماری افسردگی آشنا هستید؟

 

شما یک فرد افسرده هستید؟ آیا برای برخواستن از رختخواب انگیزه ای دارید؟ در طول شبانه روز چند ساعت را به خواب اختصاص می دهید؟ آیا شما انسان شادی هستید؟ آیا شما احساس دل مردگی می کنید؟

انسان ها با توجه به سلایق و دغدغه های فردی، از انجام برخی رفتار ها و فعالیت ها لذت می برند. افسردگی صرفا یک بیماری اکتسابی نیست، بلکه می توان شاهد دلایل متعددی برای بروز این بیماری در انسان ها بود.

زندگی بی هدف، یک تعریف دقیق و کامل از معنا افسردگی است. احساس گناه و بی ارزشی برای خانواده، اجتماع، دوستان و همکاران، مهم ترین احساسی است که فردِ افسرده به صورت مداوم آن را تجربه می نماید.

با این اوصاف می توان گفت که شاید بخش زیادی از یک جامعه دچار افسردگی از نوع شدید تا خفیف هستند. افسردگی با کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی در بدن، تشدید خواهد شد. بنابراین بررسی منظم سلامت جسم، از جمله مواردی است که می توان در جلوگیری از تشدید افسردگی موثر باشد.

افسردگی در مردان شباهت ها و تفاوت هایی با افسردگی در زنان دارد.

 

مهم ترین علت افسردگی در افراد چیست؟

 

مهم ترین علت افسردگی در افراد چیست؟

 

شرایط مختلفی در بروز بیماری افسردگی سهیم خواهند بود، این شرایط شامل شرایط اجتماعی، خانوادگی، شرایط رفاهی و معیشتی می باشند. کمبود ها و در برخی مواقع عدم وجود کمبود و سرمستی زیاد، به عنوان مهم ترین علت افسردگی شناخته می شود.

طبق جدیدترین تحقیقات، احتمالا از هر یک شش نفر در جهان، یک نفر به بیماری افسردگی در برهه ای خاص از زندگی، دچار خواهد شد. مرگ عزیزان، از دست دادن موقعیت های اجتماعی و شغلی، شکست های عاطفی، همه و همه تنها بخشی از دلایل بروز این بیماری روحی به شمار می روند.

بیمارانی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند، از مشکلات عدیده ای رنج می برند. افسردگی هم چون گاز، یک سمّ کُشندهِ بی بو و هم چنین نامرئی است. سمّی که با از پای درآوردن فرد، پس از یک دوره طولانی، جسدی بی جان را برجای خواهد گذاشت.

تکرار افکار مسموم هم چون خودکشی، یکی از جدی ترین نشانه های بیماری افسردگی است. بیماری افسردگی به دو نوع جدی یعنی افسردگی خفیف و افسردگی شدید تقسیم می گردد. قرارداشتن در یک محیط تنش زا، عامل تشدید بیماری در افراد است.

این در حالی است که حضور در یک محیط آرام نیز موجب بهبود یا درمان بیماری نخواهد شد. بیماری افسردگی، از جمله بیماری های خاموش به شمار می رود، با تکیه بر دانش روانشناسی و روان پزشکی، می توان همواره شاهد نتایجی مثبت در درمان این بیماری جدی بود.

 

همچنین بخوانید: خشم چیست؟ بهترین روش ها برای کنترل خشم

 

روش های واقعا موثر برای درمان افسرگی

 

افسردگی به عنوان یکی از مشکلات و اختلالات روانی جدی، همچون سایر مشکلات روحی قابل درمان است. انتخاب روش های موثر برای درمان افسردگی، موضوع مهمی است که در صورت توجه به آن قطعا می توان شاهد نتایجی رضایت بخش بود. این روش ها عبارت اند از:

 1. برای درمان افسردگی به خودتان زمان بدهید.
 2. تنها به مصرف داروهای ضدافسردگی اکتفا نکنید.
 3. به روش های درمانی تان متعهد باشید.
 4. روابط اجتماعی تان را پررنگ تر کنید.
 5. ورزش و تغییر سبک زندگی را جدی بگیرید.
 6. از استرس به شدت پرهیز کنید.
 7. خواب کافی را در برنامه روزانه خود قرار دهید.
 8. از روان درمانی به عنوان یک روش موثر در درمان افسردگی غافل نشوید.

 

نقش زمان در درمان افسردگی | برای درمان افسردگی به خودتان زمان بدهید.

 

یک روش درمانی موثر با گذشت مدت زمان مشخص و انجام آزمون و خطاهای بسیار انتخاب می شود. موضوع مهمی که می توان به آن اشاره کرد، زمان و نقش زمان در درمان افسردگی است.

به طور مثال در صورتی که با انجام پیاده روی در یک دوره زمانی مشخص، هیچ تاثیری در بهبود بیماری احساس نشود، باید این روش درمانی را به طور کلی کنار گذاشت و روشی مناسب را انتخاب کرد.

زمان در درمان افسردگی به عنوان یکی از کلیدی ترین نکات شناخته می شود. با گذشت یک دوره زمانی مشخص و آزمون و خطا روش های انتخاب شده برای کمرنگ کردن و حذف افسردگی، می توان بهترین روش ممکن را انتخاب نمود.

 

مصرف دارو | تنها به مصرف داروهای ضد افسردگی اکتفا نکنید.

 

دارو درمانی قطعا تنها راه و یا بهترین راهکار برای درمان افسردگی نیست. افسردگی طی دوره های مشخصی شدت می یابد و این موضوع صرفا با تکیه بر مصرف داروهای ضد افسردگی به طور کامل قطع یا حذف نخواهد شد.

داروهای ضد افسردگی می توانند نقش مهمی در تسکین درد های روحی داشته باشند. اما این موضوع به معنا تاثیرگذاری دائمی یا درمان قطعی افسردگی با مصرف داروهای شیمیایی نیست.

ورزش مداوم و تغییر در روند مصرف داروهای ضد افسردگی می تواند بسیار بیشتر از حد تصور، در روند بهبودی تاثیرگذار باشد.

انتخاب شیوه ای جدید در زندگی (زندگی سالم) تاثیرگذار ترین نکته ای است که باید به آن اشاره کرد.

 

همچنین بخوانید: بهترین راهکار ها برای درمان تنبلی

 

تعهد در طول درمان | به روش های درمان تان متعهد باشید.

 

درمان بیماری افسردگی نیازمند تعهد بیمار به روش های درمانی است. پروسه درمان گاها با توجه به وضعیت روحی یا حتی وضعیت جسمی بیماران، طولانی می شود.

تعهد به درمان نکته مهمی است که در نتیجه نهایی کار می توان شاهد اهمیت آن بود. روش های درمانی گاها با فراز و فروش هایی در وضعیت بیماری همراه می شوند، این موضوعی است که نباید باعث دلسردی افراد مبتلا به افسردگی شود.

 

همچنین بخوانید: 10 مورد از بهترین کتاب های موفقیت برای موفق شدن

 

افزایش روابط اجتماعی | روابط اجتماعی تان را پررنگ تر کنید.

 

افزایش روابط اجتماعی | روابط اجتماعی تان را پررنگ تر کنید.

 

روابط اجتماعی جایگاه بسیار مهمی در درمان مشکلات روحی و روانی دارد. افزایش روابط اجتماعی مقوله بسیار مهمی است که در نهایت موجب تغییر در افکار و مثبت نگری خواهد شد.

این روابط می تواند کمک بسیار موثری به بهبود افسردگی و کم رنگ تر شدن آن بکند. اما انتخاب فرد یا افراد مناسب برای برقراری روابط اجتماعی قطعا مهم تر از روابط اجتماعی است.

افرادی که نقش مثبتی در درمان بیماری داشته باشند، این در حالی است که گاهی با روابط اجتماعی غلط، نه تنها نباید شاهد درمان، بلکه باید شاهد تشدید بیماری افسردگی بود.

 

ورزش و سبک زندگی | ورزش و تغییر سبک زندگی را جدی بگیرید.

 

ورزش در هر نوع از بیماری های روانی یا جسمی به عنوان یک مولفه فوق العاده مهم و تاثیرگذار شناخته می شود. تاثیرگذاری ورزش در درمان و کمک به درمان بیماری های روحی از جمله افسردگی بسیار بیشتر از داروهای ویژه این بیماری است.

افزایش سروتونین و اندورفین در مغز تنها یکی از هزاران فایده ورزش در درمان مشکلات روحی است. ترشح این مواد در ذهن باعث افزایش و رشد سلول های مغزی می شود.

ورزش در معنا ساده، تحرکی است که در نهایت باعث نشاط و شادی روح می شود. پیاده روی های ساده نیز در نوع خود ورزش بسیار مهمی شناخته می شوند.

گاهی با 30 الی 60 دقیقه ورزش پیاده روی می توان شاهد تاثیرات به شدت متفاوتی در وضعیت جسمی و روحی بود.

 

همچنین بخوانید: چگونه تغییر کنیم و به موفقیت برسیم؟ تغییر زندگی و شخصیت

 

استرس ممنوع | از استرس به شدت پرهیز کنید.

 

استرس یکی از 5 فاکتور تشدید کننده افسردگی است. مدیریت استرس های فردی، شغلی و اجتماعی، نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد.

این مدیریت صرفا نیازمند اراده و برنامه ریزی های مشخص است. به طور کلی درمان استرس با ایجاد یک روش جدید در زندگی قطعا ساده تر از حد تصور خواهد بود.

حذف روابط غلط و پرهیز از عادت های رفتاری نامناسب موضوع مهمی است که می تواند اثرگذاری آن در کاهش استرس را به عینه شاهد بود.

 

همچنین بخوانید: 15 راهکار تاثیر گذار برای کاهش استرس و اضطراب

 

خواب کافی | خواب کافی را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

 

خواب کافی شاه کلید درمان مشکلاتی نظیر افسردگی است. در صورتی که خواب کافی را در برنامه روزانه خود قرار دهید، بدون هیچ اقدام فوق العاده ای قطعا می توانید شاهد بهبود و مدیریت افسردگی طی یک دوره زمانی کوتاه باشید.

خواب کافی می تواند تحریک پذیری ذهن به سمت خستگی و اندوه را کاهش دهد. استراحت و خواب در شب بین 7 الی 8 ساعت تضمین کننده سلامت جسم و شادابی روح شماست.

 

همچنین بخوانید: چطور خواب راحتی داشته باشیم؟

 

روان درمانی | از روان درمانی غافل نشوید.

 

روان درمانی راهکار واقعا موثری است که می تواند موجب تغییر در نگرش فرد و در نتیجه درمان موفقیت آمیز افسردگی شود.

آموزش مهارت های شناختی به افراد، یکی از روش های متداولی است که بخش مهمی از روانپزشکان در پروسه روان درمانی به آن تکیه می کنند.

افزایش مهارت ها و بینش فردی در رابطه با بیماری افسردگی، نه تنها موجب درمان بیماری، بلکه باعث مسدود شدن تمامی راه های بازگشت مجدد بیماری می شود.

 

همچنین بخوانید: 10 تمرین برای دستیابی به آرامش درون

 

نشانه های جدی و خطرناک بیماری افسردگی

 

نشانه های افسردگی، زنگ خطری است که در صورت جدی نگرفتن آن، شرایط روحی و جسمی نامناسبی برای انسان ایجاد می گردد. باور های غلط و فکر به پایدار بودن این باور ها، شاید یکی از اصلی ترین دلایل ظهور افسردگی است.

فردی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کند، نیاز به درک شدن دارد. حس درک شدن از سوی اطرافیان، احساس خوشایندی است که تجربه آن برای فرد افسرده، در روند بهبود بیماری موثر خواهد بود.

از اصلی ترین نشانه های افسردگی می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

 1. خستگی مفرط
 2. خواب نامنظم
 3. کاهش یا افزایش ناگهانی وزن
 4. عدم تمرکز بر روی مسائل
 5. عدم حس خوشحالی و نشاط
 6. بی حوصلگیِ مدام
 7. عصبانیت
 8. پرخاشگری
 9. تکرار روزمرگی بدون برنامه ریزی

 

همچنین بخوانید: موثرترین راهکارها برای تقویت حافظه

 

مشکلات گوارشی و از دست دادن سلامت بدن

 

علائم و نشانه های افسردگی به دو بخش جسمی و روحی تقسیم می شود. مشکلات گوارشی و از دست دادن سلامت بدن از جمله علائم بسیار شایعِ جسمی در بیماری افسردگی است.

تشخیص مشکلات گوارشی که معمولاً با نشانه های عصبی همراه است در موارد متعدد به افسردگی ختم خواهد شد.

افسردگی مسیر تفکر، زندگی، ارتباطات فردی و جمعی انسان ها را به کلی تغییر خواهد داد. احساس ناامیدی مدام و قبول بی فایده بودنِ یک فرد، قطعا نقطه اوج بیماری است. تشخیص بیماری افسردگی در بهترین زمانِ ممکن، می تواند تاثیر ویژه ای در بهبود هر چه سریع تر بیمار داشته باشد.

بررسی های مکرر رفتار و شخصیت فردِ افسرده در یک بازه 14 روزه، شاید بهترین گزینه برای درک میزان و شدت افسردگی است. بررسی تمامی ویژگی های رفتاری افراد در طول این مدت، نتایجی قطعی و مفید را در اختیار متخصصین قرار می دهد.

انسان های افسرده هم چون سایر بیماران، دچار یک تنش و بیماری حاد یا خفیف هستند. این افراد نیازمند درک شدن و نه طرد شدن خواهند بود، به همین علت تاثیر رفتار اطرافیان و دوستان در بهبود حالات و روحیه فرد بیمار، کاملا مشهود است.

در یک تعریف ساده می توان گفت که انسان افسرده با هیچ اتفاقی، خوشحال نخواهد شد. اگر برای مدتی طولانی به این رفتار، عادت کرده اید، شما در معرض بیماری افسردگی قرار کرفته اید. بنابراین باید در سریع ترین زمان ممکن مقدمات درمان را فراهم نمایید.

 

همچنین بخوانید: بهترین راه های افزایش اعتماد به نفس

 

بهترین روش درمان بیماری افسردگی چیست؟

 

بهترین روش درمان بیماری افسردگی چیست؟

 

درمان افسردگی صد در صد امکان پذیر است. موفقیت در درمان بیماری افسردگی، موضوع مشخصی است که بسیاری از متخصصین در حوزه روانشناسی و روانپزشکی بر این عقیده هستند.

انتخاب یک روش برای موفقیت در درمان افسردگی از اهمیت بسزایی برخوردار است، اما موضوع مهمی که باید به آن توجه نمود، چگونگی پیگیری و دنبال کردن روش درمان است. عادت به افسردگی، خطرناک ترین موضوعی است که می توان به آن فکر کرد.

بهبود وضعیت و شرایط زندگی با درمان افسردگی قطعی است. در نتیجه لزومی به کنار آمدن با بیماری وجود نخواهد داشت. افسردگی یک عادتِ خوب نیست، ترک این عادت قطعا موجب خوشبختی و خوشحالی دائمی خواهد بود.

برای کنار زدن افسردگی، انجام هر یک از رفتار های ضد افسردگی ضروی است. رفتار هایی که می توانند شرایط بهبود بیماری و حتی حذف دائمی آن را فراهم نمایند. افسردگی با خستگی مفرط تفاوت دارد.

خستگی احساسی دائمی و ماندگار نیست، استراحت و انجام ریلکسیشن می تواند خستگی ایجاد شده به جهت کار یا فعالیت های روزانه را به خوبی مهار نماید. اما در صورتی که احساس خستگی به حسی دائم تبدیل شود، قطعا باید زنگ خطر افسردگی را شنید!

مشاوره (روان درمانی) بهترین و موفقیت آمیز ترین رفتاری است که برای بهبود افسردگی می توان به آن اشاره نمود. مشاوره و درمان روان و افکار غلط، این فرصت را برای بیمار ایجاد خواهد کرد تا با شناخت بیماری افسردگی، روند درمان را به سادگی انتخاب نماید.

 

نتیجه گیری :

گفتگو و درک حالات روحی بیمار افسرده، مهم ترین موضوعی است که می تواند در روند درمان تاثیر بسزایی داشته باشد. افسردگی مانند هر یک از بیماری های جسمی یا روحی، در صورت تشخیص صحیح و سریع، قابل درمان خواهد بود.

در صورتی که تشخیص بیماری به هر علت به تعویض بیافتد، قطعا باید شاهد پیشروی بیماری و در نتیجه سخت تر شدن مراحل درمان بود. مصرف دارو های ضد افسردگی، یکی از پیشنهاداتی است که معمولا برای درمان افسردگی می توان بسیار شاهد آن بود.

اما موضوع اصلی، این است که درمان افسردگی بدون خواست و اراده بیمار امکان پذیر نیست. مراجعه به روانشاس و ریشه یابی علت افسردگی، موضوعی است که مسیرِ درمان را هموار تر خواهد نمود.

درمان افسردگی را جدی بگیرید!

 

مقالات پیشنهادی یادا:

نکات تاثیر گذار از بین بردن خجالت

چگونه پولدار شویم؟ راه ­هایی که باید بدانید

چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟

بهترین روش ها و نکات طلایی هدفگذاری

15 ترفند تاثییر گذار برای جذابیت بیشتر شما

کاریزما چیست؟ چطور کاریزماتیک شویم