هدف گذاری چیست؟ و چه فوایدی دارد؟

 

هدف گذاری به معنای تدوین استراتژی برای رسیدن به هدف یا مقصد مطلوب است. به بیان ساده تر می توان گفت هدف گذاری فرآیند شکل دهی به آرزوها است تا شما را در رسیدن به خواسته هایتان توانمند کند.

برای رسیدن به موفقیت هدف گذاری را باید یادبگیرید در ادامه با یادا همراه باشید.

هدف گذاری یکی از مهم ترین ارکان موفقیت است که فواید بسیار زیادی دارد. برخی از مهم ترین فواید هدف گذاری عبارتند از:

 

1. تعیین کردن مسیر

 

هدف گذاری با تعیین کردن کارهایی که باید در مسیر رسیدن به هدف انجام شود، به شما جهت می دهد تا تلاش های خود را در همان راستا تنظیم کنید. در بسیاری از موارد ما به درستی نمی دانیم که باید برای رسیدن به نتیجه مطلوب چه کارهایی انجام دهیم و همین باعث سردرگمی ما می شود.

 

2. ایجاد انگیزه

 

یکی از مهم ترین فواید هدف گذاری ایجاد انگیزه است. مشخص کردن هدف باعث می شود تا شما برای رسیدن به آن ها تلاش کنید و انگیزه داشته باشید. در صورتی که شما برای خودتان هیچ هدفی مشخص نکرده باشید انگیزه لازم را برای تلاش کردن نخواهید داشت. به همین خاطر است که استادان موفقیت همواره توصیه می کنند که اگر می خواهید پر از انگیزه باشید برای خود هدف های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تعیین کنید.

 

3. صرفه جویی در زمان

 

 صرفه جویی در زمان

 

اغلب افراد به خوبی نمی توانند زمان خود را مدیریت کنند. همین عامل باعث می شود تا نتوانند کارهای خود را در زمان مقرر به پایان برسانند. در صورتی که تنظیم اهداف به ما کمک خواهد کرد تا وقت خود را صرف کارهای بیهوده نکنیم. صرف وقت برای کارهای بیهوده یکی از موانع اصلی انسان در رسیدن به موفقیت است که با برنامه ریزی و هدف گذاری منظم می توان از آن عبور کرد.

 

همچنین بخوانید: چگونه به بهترین شکل برنامه ریزی کنیم؟ اصول برنامه ریزی موفق

 

4. افزایش میزان رضایت از زندگی

 

طبق مطالعات انجام شده افرادی که در زندگی خود هدف گذاری نمی کنند بیشتر اوقات از زندگی خود راضی نیستند. زیرا این افراد دقیقا نمی دانند که از زندگی چه چیزی می خواهند و برای چه چیزی تلاش می کنند. در صورتی که افراد هدفمند از آن جایی که نقاط قوت و ضعف خود را هنگام تعیین اهداف مشخص کرده اند احساس رضایت بیشتری از زندگی دارند و انسان های شادتری هستند.

 

همچنین بخوانید: 12 مورد از بهترین راه ها برای افزایش تمرکز و دقت

 

5. افزایش اعتماد به نفس

 

حتما برای شما هم پیش آمده است که برخی افراد را مشاهده کرده اید که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند. اغلب این افراد به دلیل داشتن هدف های بزرگ در زندگی و تلاش برای قرار گرفتن در مسیر رسیدن به اهداف خود، چنین اعتماد به نفس بالایی دارند. متاسفانه افرادی که دارای اهداف مشخصی نیستند از اعتماد به نفس کافی برخودار نیستند و باری به هر جهت زندگی کردن آن ها را افسرده و ناامید کرده است.

 

مرتبط بخوانید: بهترین راه های افزایش اعتماد به نفس و علائم کمبود اعتماد به نفس

 

آموزش و مراحل هدف گذاری

 

آموزش و مراحل هدف گذاری

 

همان طور که اشاره کردیم هدف گذاری یکی از مهم ترین مبانی موفقیت است. اما واقعیت این است که هر هدفی هم  ما را به سمت موفقیت هدایت نمی کند، بلکه تنها اهدافی می توانند ما را به فردی موفق و قدرتمند تبدیل کنند که درست انتخاب شده باشند. برخی از قوانین مهم در هدف گذاری موفق عبارتند از:

 

1. اهداف خود را بنویسید

 

یکی از مهم ترین قوانین هدف گذاری این است که اهداف خود را مکتوب کنید. برای خودتان یک دفتر تهیه کنید و هدف های خود را در آن بنویسید. تحقیقات نشان می دهند که نوشتن هدف ها ذهن را مکانیزه می کند و چرخه فعالیت عصب ها تحریک می شود. چیزهایی که می نویسید که در ضمیر ناخودآگاه شما نقش می بندد و باعث می شود تا شما در شرایط بحرانی تصمیم های درست بگیرید.

برای این کار کافی است که یک دفترچه برای خودتان تهیه کنید و شروع به نوشتن اهداف و آرزوهای خود کنید. شاید این کار کمی زمان بر باشد اما نتایج بسیار خوبی را در بر خواهد داشت.

 

همچنین بخوانید: 10 مورد از بهترین کتاب های موفقیت برای موفق شدن

 

2. اهداف باید شفاف باشند

 

شما باید به صورت شفاف و واضح مشخص کنید که دقیقا می خواهید به چه چیزی برسید. باید تمام ابعاد آن را معلوم کنید. هر چقدر بیشتر بتوانید به جزئیات بپردازید همان قدر می توانید مسیر رسیدن به اهداف خود را سریع تر طی کنید. به عنوان مثال، اگر هدف شما موفق شدن است باید ابتدا مشخص کنید که موفقیت از دید شما چه تعریفی دارد. آیا ثروتمند شدن برای شما به معنای موفقیت است؟ آیا کسب مدارج علمی شما را به فردی موفق تبدیل خواهد کرد؟  جواب دادن به این سوال ها نیازمند این است که شما شناخت درستی از خود داشته باشید. شما باید قبل از هر چیزی بدانید که با توجه به توانایی های خود دوست دارید به چیزهایی در زندگی دست پیدا کنید.

 

3. برای رسیدن به اهداف خود زمان مشخص در نظر بگیرید

 

اگر می خواهید در زندگی شخصی و یا کاری خود موفق شوید باید برای اهداف خود مهلت تعیین کنید. این زمان بندی باعث می شود تا شما بتوانید وقت خود را مدیریت کنید. البته نباید هنگام زمان بندی خیلی آرمانی فکر کنید و فراتر از توانایی های خود برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال خواندن یک کتاب پانصد صفحه ای در یک روز شدنی به نظر نمی رسد.

برای این که بتوانید زمان بندی درستی برای اهداف خود داشته باشید قبل از هر چیز توانایی های خود را در نظر بگیرید. اگر زمان بندی شما غلط باشد و باعث شود که شما در زمان مقرر به اهداف خود نرسید باعث سرخوردگی و عدم رضایت خواهد شد.

 

همچنین بخوانید: بیوگرافی جف بیزوس، بنیانگذار شرکت آمازون

 

4. موانع را شناسایی کنید

 

موانع را شناسایی کنید

 

یکی از قوانین مهم هدف گذاری این است که شما موانع اصلی برای رسیدن به اهداف خود را بشناسید. همواره بین  ما و اهدافمان عامل هایی وجود دارند که سرعت ما را در رسیدن به نتیجه کند می کنند و یا حتی در بعضی مواقع باعث می شوند که هرگز به اهداف خود نرسیم.

بعضی از این موانع درونی هستند، مانند ترس ها ونگرانی ها و بعضی دیگر عوامل بیرونی مانند عدم فراهم شدن امکانات هستند. شما باید هر دوی این موانع را ارزیابی کنید و به دنبال راه حل برای آن ها باشید. در غیر این صورت نوشتن اهداف هیچ کاری را از پیش نمی برد. اما هرگز فراموش نکنید که یک قانون کلی وجود دارد که می گوید تنها 20 درصد از موانع بیرون از ما قرار دارند. پس اگر می خواهید که فردی هدفمند و موفق باشید تغییر را از خودتان شروع کنید.

 

5. دانش و اطلاعات لازم را گردآوری کنید

 

یکی از مهم ترین مراحل در فرآیند هدف گذاری این است که مشخص کنید برای رسیدن به اهداف خود به چه اطلاعات و مهارت هایی نیاز دارید. نکته قابل توجه این است که این مرحله بیشترین تاثیر را در موفقیت شما خواهد داشت.

با پیشرفت علم و تکنولوژی راه های دستیابی به اطلاعات مانند سابق دشوار نیست و شما می توانید با داشتن یک گوشی هوشمند یا کامپیوتر و یک خط اینترنت به منابع بسیار زیادی دسترسی داشته باشید. توسعه دادن مهارت ها و بالا بردن سطح دانش باعث خواهد شما در مسیر رسیدن به اهداف خود با قدرت حرکت کنید.

 

همچنین بخوانید: 15 راهکار سریع برای مدیریت و غلبه بر ترس از سخنرانی

 

6. افرادی را بیابید که می توانند به شما کمک کنند

 

گاهی اوقات رسیدن به اهداف به تنهایی امکان پذیر نیست. شما ممکن است نیاز به مشاوره و راهنمایی داشته باشید. افراد موفق کسانی هستند که از تجربه دیگران درس می گیرند و سعی می کنند اشتباهات آن ها را تکرار نکنند. شما هم باید به دنبال افرادی باشید که بتوانند به شما کمک کنند.

هر چقدر دایره اجتماعی خود را گسترش دهید به همان اندازه خواهید توانست با افراد بیشتری در تماس باشید. یکی از بزرگترین شبکه های حرفه ای جهان لینکداین است. شما می توانید با عضویت در این شبکه با افراد زیادی آشنا شوید که می توانند به شما به صورت حرفه ای کمک کنند.

 

همچنین بخوانید: 15 راهکار تاثیر گذار برای کاهش استرس و اضطراب

 

چند قانون برای هدف گذاری موفق

 

چند قانون برای هدف گذاری موفق

 

هدف گذاری یک مهارت است که نیاز به یادگیری دارد. برخی قانون ها وجود دارند که می توانند به شما در هدف گذاری موفق کمک کنند. در ادامه به برخی از قانون های مهم اشاره می کنیم:

 

1. نترسید

 

اگر اهداف بزرگی در سر دارید از سختی رسیدن به آن ها نترسید. اجازه ندهید بزرگی اهداف شما را بیمناک کند. با جسارت هر چه تمام تر به سوی اهداف خود حرکت کنید. حتما شما هم شنیده اید که می گویند از هر چیزی می ترسید به درون آن بپرید.

 

همچنین بخوانید: 10 نکته مهم در تصمیم گیری | چطور بهترین تصمیم را بگیریم؟

 

2. منفی نگر نباشید

 

مهم ترین راز رسیدن به موفقیت این است که منفی نگر نباشیم. اگر مدام با خود جملات منفی تکرار کنیم هرگز گامی از پیش نخواهیم برد. یکی از قانون های کلیدی در رسیدن به موفقیت این است که از جملات تاثیرگذار مثبت استفاده کنیم. شما می توانید این جملات را بر روی کاغذ بنویسید و بر روی دیوار اتاقتان بچسبانید.

 

3. سریع اقدام کنید

 

یکی از عامل های مهم شکست، تعلل در انجام کارها است. گاهی اوقات ما اهداف و برنامه های خود را تعیین می کنیم اما هنگامی که زمان انجام آن  فرا می رسد با بهانه تراشی از انجام آن سر باز می زنیم. یکی از قوانین مهم برای غلبه بر تنبلی بهره گرفتن از قانون پنج ثانیه است. این قانون می گوید اگر هنگام شروع کارها احساس کردید که تمایل دارید تا آن را به تاخیر بیندازید از یک تا پنج بشمارید و بلافاصله شروع کنید.

 

مرتبط بخوانید: بهترین راهکار ها برای درمان تنبلی، بی حوصلگی و سستی

 

4. انعطاف پذیر باشید

 

شما می توانید پس از تعیین اهداف خود در صورتی که متوجه شدید اشتباه کرده اید آن ها را تغییر دهید. انعطاف پذیر بودن در هدف گذاری یکی از نکات حائز اهمیت است. البته این بدین معنا نیست که در صورت روبرو شدن با اولین مشکل شانه از بار مسئولیت خالی کنید. منظور ما این است که اگر متوجه شدید رسیدن به اهداف شما به هیچ عنوان عملی نیست آن ها را تغییر دهید.

 

همچنین بخوانید: چگونه تغییر کنیم و به موفقیت برسیم؟ تغییر زندگی و شخصیت

 

5. دهن بین نباشید

 

متاسفانه برخی افراد به شدت زودباور و دهن بین هستند. آن ها عادت کرده اند هر چیزی را که می شنوند باور کنند. کافی است فقط یک نفر به آن ها بگوید که شما توانایی انجام این کار را ندارید و یا رسیدن به این هدف امکان پذیر نیست. در این صورت است که افراد دهن بین به سرعت نسبت به اهداف خود بدبین می شوند. اگر می خواهید که فردی هدفمند باشید و به موفقیت های مهم دست پیدا کنید باید این خصلت بد شخصیتی را از خود دور کنید.

 

همچنین بخوانید: 10 تمرین برای دستیابی به آرامش درون

 

هدف گذاری به شیوه برایان تریسی

 

هدف گذاری به شیوه برایان تریسی

 

برایان تریسی یکی از نویسندگان معروف کتاب های خودیاری است. او سال های طولانی است که سمینارهای موفقیت برگزار می کند و همواره یکی از موضوعات اصلی او هدف گذاری بوده است. در این قسمت می خواهیم نگاهی گذرا به هدف گذاری به شیوه برایان تریسی داشته باشیم. برایان تریسی برای هدف گذاری موفق  نکات زیر را توصیه می کند:

  1. سعی کنید در اغلب موارد به اهداف خود فکر کنید. این به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید کارهایی را انجام دهید که به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند.
  2. خودتان را در حالی تصور کنید که به اهدافتان رسیده اید. سعی کنید شادی آن لحظه را مجسم نمایید. سپس از خودتان بپرسید برای به دست آوردن آن احساس شادی باید چه کاری انجام دهید؟ اگر لازم است بیشتر کار کنید، زمان بیشتری را به اهدافتان اختصاص بدهید. اگر نیاز به تقویت مهارت های خود دارید، سعی کنید مهارت های خود را توسعه دهید. هر کاری که لازم است بکنید تا آن تصویر رویایی را به حقیقت تبدیل کنید.
  3. تا جایی که می توانید مطالعه کنید. سرگذشت افراد موفق را بخوانید. به سراغ کتاب هایی بروید که به شما انگیزه بدهند. در مورد اهداف خود مقالات روز دنیا را بخوانید.
  4. فراموش نکنید که مسیر رسیدن به اهداف هر چقدر هم که طولانی باشد شما باید در ابتدا با گام های کوچک آن را آغاز کنید. پس با انجام کارهای کوچک شروع کنید تا در نهایت به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنید.
  5. روانشناسان معتقد هستند که عادت های خوب و بد هستند که شالوده زندگی انسان را می سازند. تغییر عادت های بد به خوب هرچند دشوار است اما غیر ممکن نیست. دقت کنید که برای رسیدن به اهداف خود باید چه عادت هایی را در خود ایجاد کنید، سپس برای تغییر عادت های خود تلاش کنید.

 

همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب قورباغه ات را قورت بده اثر برایان تریسی

 

نمونه هدف گذاری

 

هدف گذاری می تواند در حوزه های مختلفی باشد. اما ما در این قسمت به ارائه یک نمونه هدف گذاری شغلی بسنده می کنیم.

فرض می کنیم شما تولید کننده صنایع دستی هستید و به دنبال افزایش مشتری می باشید. ابتدا باید راه های جذب مشتری را پیدا کنید. یکی از بهترین راه ها برای این که شما با مشتریان در ارتباط باشید داشتن یک وب سایت است. پس باید در گام اول به فکر راه اندازی یک وب سایت باشید. اما باید ابتدا در مورد چگونگی راه اندازی وب سایت تحقیق کنید. می توانید از کسانی کمک بگیرید که کسب و کار خود را در بستر اینترنت راه اندازی کرده اند.  سپس باید برای ارائه محصولات خود استراتژی داشته باشید. اگر نیاز به نیروهای کمکی دارید باید یکی از هدف های شما استخدام افرادی باشد که به شما کمک کنند.

از طرف دیگر تبلیغات یکی دیگر از مواردی است که باید برای آن برنامه ریزی کنید. باید اهداف تبلیغاتی و بودجه خود را معین کنید. در نهایت میزان درآمد موردنظر خود را در بازه های زمانی مختلف تعیین کنید. نوشتن اهداف نه تنها به شما کمک می کند که با برنامه جلو بروید بلکه سرعت رسیدن به نتیجه را نیز افزایش می دهد.

 

همچنین بخوانید: بهترین روش ها و نکات طلایی هدفگذاری برای رسیدن به اهداف

 

جمع بندی

در این مقاله در مورد هدف گذاری و فواید آن صحبت کردیم. نداشتن هدف مانند این است که شما بدون داشتن نقشه قصد سفر کنید. اگر تا به امروز از اهمیت برنامه ریزی غافل بوده اید حتما از همین حالا شروع کنید و هیچ فرصتی را از دست ندهید. به نظر شما قانون طلایی در هدف گذاری چیست؟ از نظر شما چه نکات دیگری می توانستیم به این لیست اضافه کنیم؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

مقالات پیشنهادی یادا: 

چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟ نکاتی برای تقویت فن بیان

چطور خواب راحتی داشته باشیم؟

15 ترفند تاثییر گذار برای جذابیت بیشتر شما

معرفی و خلاصه کتاب ثروتمندترین مرد بابل اثر جورج سمیویل کلاسون

موثرترین راهکارها برای تقویت حافظه و افزایش یادگیری

معرفی و خلاصه کتاب "پدر پولدار پدر بی پول" اثر رابرت کیوساکی

رفع خجالتی بودن با نکات تاثیر گذار از بین بردن خجالت