معرفی کتاب ثروتمندترین مرد بابل (جورج سمیویل کلاسون)

 

 

با توجه به این که کتاب ثروتمندترین مرد بابل یکی از بهترین­ها در حوزه موفقیت است و راز ثروتمند شدن را با روایت داستانی بیان می­کند در این مقاله بر آن شدیم تا به معرفی کتاب ثروتمندترین مرد بابل بپردازیم. 

با یادا همراه باشید.

 

دلیل مشهور شدن کتاب ثروتمندترین مرد بابل چیست ؟

 

در این کتاب با یکی از ثروتمندترین افراد شهر بابل به نام آرکاد آشنا می شویم. در واقع جورج کلاسون تجربیات خود را در نقش آرکاد به دیگران می آموزد. از جمله دلایل فروش بالای این کتاب، هدایت افراد به سمت موفقیت است. این کتاب حاوی نکات بسیار مهم و کاربردی است که می­تواند مسیر رسیدن به ثروت را برای همه هموار کند. مطالعه این کتاب به تمام کسانی که آرزوی دست یابی به ثروت را دارند توصیه می­شود.

 

چرا مرد بابلی؟

 

معرفی کتاب ثروتمندترین مرد بابل (جورج سمیویل کلاسون) یادا

 

سال­ها قبل مردمان بابل به ثروت اندوزی شهرت داشتند و اغلب مردم سایر نقاط جهان فکر می­کردند که آن­ها راز ثروتمند شدن را یافته ­اند. از طرف دیگر کافی است نگاهی به صفحات تاریخ بیاندازیم تا متوجه شویم که بابل، سمبل واقعی ثروت و عظمت است. بابل بیابانی لم یزرع بود که مردمانش در کمترین امکانات به ثروتی هنگفت دست پیدا کرده بودند. بنابراین بدون شک بابل بهترین انتخاب جورج ساموئل کلاسون است. چرا که شنیدن داستان ثروتمندترین مرد بابل برای همه قطعا شنیدنی است.

 

همچنین بخوانید: 10 مورد از بهترین کتاب های موفقیت برای موفق شدن

 

معرفی جورج سمیویل کلاسون

 

معرفی جورج سمیویل کلاسون


یکی از کتاب های موفق در حوزه امور مالی بی شک کتاب ثروتمندترین مرد بابل است. نویسنده این کتاب جورج ساموئل کلاسون است. وی در سال 1874 میلادی در لوئیزیانا آمریکا متولد شد و تحصیلات خود را در دانشگاه نبراسکا گذراند. جورج ساموئل کلاسون نخستین کمپانی خود را تحت عنوان کمپانی نقشه کشی کلاسون در دنور تاسیس کرد و در زمانی کوتاه به پیشرفت قابل توجهی دست پیدا کرد. اما پس از گذشت مدتی با شکست مواجه شد. پس از آن در سال 1926 میلادی کتابی را تحت عنوان ثروتمندترین مرد بابل منتشر کرد که آوازه آن به گوش میلیون ها نفر در سراسر جهان رسیده است. ساموئل کمپانی انتشارات کلاسون را نیز راه اندازی کرد. جورج کلاسون در سال 1957 چشم از جهان فرو بست اما هم چنان کتاب های وی مورد توجه افراد مشهوری چون رابرت کیوساکی و دونالد ترامپ می باشد.

 

همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب قورباغه ات را قورت بده اثر برایان تریسی 

 

معرفی کتاب ثروتمندترین مرد بابل

 

این کتاب فوق العاده دربردارنده ده داستان کلی است که از زبان آرکاد، قهرمان داستان بیان می شود. خلاصه ده داستان در ادامه آمده است.

 

همچنین بخوانید: هدف گذاری | قوانین، آموزش و نمونه هدف گذاری و برنامه ریزی موفق

 

داستان اول: آشنایی

 

 قصه با فردی به نام بنسیر آغاز می شود که در بابل زندگی می­کرد و شغل اصلی اش ساخت ارابه بود. بنسیر و دوستش کبی که فقر فشار زیادی روی آنها آورده بود تصمیم می گیرند نزد آرکاد که یکی از افراد ثروتمند شهر است بروند و راز موفقیتش را بیابند. در ادامه این کتاب آرکاد دانسته ها و تجربیاتش را با آن ها به اشتراک می گذارد تا آنان نیز با قواعد ثروتمند شدن و کسب موفقیت آشنا شوند.

 

همچنین بخوانید: چگونه پولدار شویم؟ راه ­هایی که باید بدانید

 

داستان دوم: یادگیری

 

یادگیری

 

آرکاد در پاسخ به سوالات بنسیر و همراهانش در مورد راز ثروتمندی اش می­گوید که  جمع آوری مال و ثروت دارای قاعده خاصی است. او متعقد است که ثروت قدرت است و لازمه ای برای زندگی، اما نیازمند یادگیری و کسب دانش است. این مرد ثروتمند علم را به دو دسته تقسیم می کند : «علمی که باعث یادگیری نادانسته ها می شود و علمی که باعث می شود بفهمیم چه چیزهایی را نمی دانستیم.» او پس از تعریف کردن اتفاقات دوران جوانیش و شکست هایی که خورده سه اصل اساسی را برای ثروتمند شدن بیان می کند:

 • اصل اول: زندگی کردن با مبلغی کمتر از درآمد خود
 • اصل دوم: راهنمایی گرفتن از افراد مجرب و صاحب علم
 • اصل سوم: به گردش درآوردن و کسب سود از پس انداز

قهرمان قصه بر این باور است که برای رسیدن به موفقیت، اراده لازم است و اراده همان داشتن هدف ثابت و جنگیدن برای رسیدن به هدف می باشد.

 

همچنین بخوانید: موثرترین راهکارها برای تقویت حافظه و افزایش یادگیری

 

داستان سوم: خداحافظی با مشکلات مالی

 

در این قسمت آرکاد با بیان رخدادی، هفت روش را برای رفع مشکل مالی مردم بیان می کند.

 • یک دهم از درآمدتان را پس انداز کنید حتی اگر اندک باشد.
 • مخارج خود را با درآمدتان تطابق دهید تا بتوانید نیازهای ضروری خود را برطرف سازید.
 • پس انداز خود را به جریان بیندازید.
 • اصل سرمایه تان را در برابر خطرهای احتمالی حفظ کنید.
 • در زمینه مسکن سرمایه گذاری کنید. حتما یک خانه برای خود داشته باشید.
 • دوران پیری خود را بیمه کنید و تدبیری برای آن بیندیشید.
 • همواره مطالعه کنید. توانایی هایتان را پرورش داده و به شخصیت خود احترام بگذارید.

 

 داستان چهارم: شانس یا تلاش

 

کتاب ثروتمندترین مرد بابل شانس یا تلاش

 

نام این داستان دیدار با فرشته خوشبختی است. آرکاد طی دیداری که در معبد آموزش بابل با مردم داشت اینگونه می گوید: «عده ای معتقدند فردی که به یک پیروزی می رسد بخت و اقبال خوبی دارد. اما به نظر من هر فردی با تلاش و استفاده صحیح از فرصت ها می تواند به موفقیت و سود بالا برسد. پشتکار و فکر معقول در زندگی، خوشبختی را به همراه دارد.»

 

داستان پنجم: پنج قانون طلایی

 

در پنجمین قسمت این کتاب آرکاد پنج اصل طلایی را بر لوحی ضرب کرده و به پسرش نوماسیر می دهد. به او می گوید بعد از جهانگردی و کسب تجربه بازگرد و اداره اموال مرا به عهده بگیر. پنج اصل طلایی عبارتند از:

 • طلا به مردانی روی می آورد که حداقل یک دهم درآمدشان را برای آینده پس انداز می کنند.
 • طلا ازآن مردانی است که سرمایه خود را در راهی پرسود و منفعت به کار می گیرند.
 • طلا برای مردانی زیادی می شود که آن را با مشورت با افراد متخصص سرمایه گذاری می کنند.
 • طلا از دست کسانی می لغزد که آن را در جریان هایی به کار می برند که با آن آشنایی ندارند.
 • طلا از دست کسانی می ورد که به دنبال طمع و حقه بازی هستند.

 

همچنین بخوانید: چگونه تغییر کنیم و به موفقیت برسیم؟ تغییر زندگی و شخصیت

 

 داستان ششم: موفقیت بیشتر با اهرم زدن به افراد مستعد

 

کتاب ثروتمندترین مرد بابل موفقیت

 

در قسمت ششم آرکاد داستانی از یک نیزه ساز را تعریف کرده و درباره اهمیت شراکت با افراد موفق چنین می­گوید که:

« برای شریک شدن، افرادی را انتخاب کن که موفق باشند و با مهارت و اندیشه آنان سرمایه ات افزایش یابد. رعایت احتیاط در کسب و کار از پشیمانی و ندامت در آینده جلوگیری می کند.»

 

داستان هفتم: حفظ ثروت

 

در این جای قصه آرکاد داستانی دیگر از جنگ میان آشوریان و مردم بابل تعریف می کند. این جنگ بعد از سه هفته فروکش کرده و دلیل آن دیوارهای محکم شهر بوده که از نفوذ دشمن جلوگیری کرده است. استحکام این دیوارها باعث شده تا شهر و مال و جان مردم از جنگ و ویرانی در امان باشد. این مثال نیاز انسان به محافظت را بیان می کند. چراکه انسان و ثروت او نیازمند حفاظت از خطرات احتمالی و ضررهای غیرمنتظره است.

 

داستان هشتم: اراده

 

نام هشتمین قصه، شتر فروش بابل است. آرکاد با تعریف قصه دباسیر (شترفروش بابلی) به این نتیجه می رسد که وجود اراده و خواسته قلبی باعث می شود برای هر مشکلی راه حلی بیابیم.

 

داستان نهم: برنامه ریزی

 

کتاب ثروتمندترین مرد بابل برنامه ریزی

 

در این بخش از کتاب می خوانیم که دباسیر چگونه برای رفاه زندگی اش و پرداخت بدهی هایی که دارد برنامه ریزی می کند. او پس از انجام این کارها و پرداخت کلیه بدهی هایش به عزت و احترام در بین مردم می رسد. دکتر شروزبری که یک استاد دانشگاه است به کمک همین داستان توانست از بدهی ها و گرفتاری های مالی خود رهایی یابد.

 

داستان آخر: خوشبخت ترین مرد بابل

 

خوشبخت ترین مرد بابل کسی نبود جز شارونادا، ملک التجار شهر بابل که پس از تعریف کردن زندگی و سختی هایی که کشیده است، کار را کلید موفقیت می داند.

 

همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب "پدر پولدار پدر بی پول" اثر رابرت کیوساکی

 

نتیجه گیری
انسان در طول زندگی خود همواره به دنبال یافتن ثروت است. اغلب افرادی که به ثروت های هنگفت دست می یابند از ابتدا ثروتمند نبوده اند، بلکه ترفندهای به دست آوردن ثروت را آموخته اند. اگر شما نیز اکنون به یک راهنما برای پیدا کردن ثروت هستید حتما کتاب ثروتمندترین مرد بابا را بخوانید. این کتاب یک نقشه راه بسیار کاربردی در اختیار شما قرار خواهد داد تا مسیر خود را برای رسیدن به پول بیابید.

 

مقالات پیشنهادی یادا: 

15 راهکار تاثیر گذار برای کاهش استرس و اضطراب

بهترین راه های افزایش اعتماد به نفس

رفع خجالتی بودن با نکات تاثیر گذار از بین بردن خجالت

12 مورد از بهترین راه ها برای افزایش تمرکز

چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟ نکاتی برای تقویت فن بیان