معرفی کتاب "پدر پولدار پدر بی پول"

 

اگر از افراد علاقه مند به کتاب خوانی در حوزه موفقیت و به ویژه موفقیت مالی باشید قطعا نام کتاب پدر پولدار پدر بی پول را شنیده اید. این کتاب در سال 2000 توسط رابرت کیوساکی نوشته شده است و در سال 2001 جزء ده کتاب پر فروش دنیا قرار گرفت. در این کتاب نویسنده با  بیان زندگینامه و تجربه‌های شخصی خود راه‌های رسیدن به ثروت را به زبان ساده ارائه می‌دهد. نویسنده کتاب پدر پولدار پدر بی پول سیستم آموزشی حال حاضر جامعه را نادرست می داند زیرا همه رشته‌ها به جز هوش مالی در آن تدریس می‌شود. رابرت کیوساکی معتقد است که مدرسه‌ها فقط کارمند پرورهستند. دانش آموزان در ابتدا باید پس انداز کردن را یاد بگیرند و تنها خوب درس خواندن برای ثروتمند شدن در آینده کافی نیست. این کتاب را می توان یک کلید مهم برای رسیدن موفقیت دانست. البته هرگز فراموش نکنید یک کتاب تنها وقتی می تواند موثر باشد که شما راه کارهای آن را عملی کنید. اگر می خواهید با درس هایی  که ثروتمندان برای کسب پول به فرزندان خود یاد می دهند آشنا شوید، حتما این کتاب را بخوانید.

 

خلاصه کتاب پدر پولدار پدر بی پول

 

خلاصه کتاب پدر پولدار پدر بی پول

 

 کتاب پدر پولدار، پدر بی پول یکی از آثار ارزشمند رابرت کیوساکی است. در این کتاب نویسنده دو  نگرش متفاوت در مورد ثروت را که از پدر و پدرخوانده خود یاد گرفته است روایت می کند. رابرت کیوساکی می گوید:

"فرزند دو پدر قوی بودن این امکان را برای من فراهم آورد تا با مقایسه آرای آنها با یکدیگر تأثیر تفکر شان را بر زندگی شان بررسی کنم، در این جریان فهمیدم که انسانها زندگی شان را بر اساس افکارشان تنظیم می‌کنند"

رابرت طرز فکر دو پدرش را  درباره پول باهم مقایسه می‌کند. اولی، پدر واقعیش می ‌باشد که فردی تحصیل کرده و معلم است و دومی پدر دوستش که فردی ثروتمند و کار آفرین می‌باشد و رابرت وی را پدر دوم خود خطاب می‌کند. او در مقدمه کتاب خود می نویسد: " یکی از پدرانم برای به دست آوردن چند دلار جان می‌ کند و دیگری مشت مشت پول در می ‌آورد. یکی از پدرانم به من یاد می ‌داد که سوابق تحصیلی و کارم را چه طور بنویسم که بتوانم شغل خوبی به دست آورم و دیگری به من می ‌آموخت که چه طور طرح های قوی مالی و بازرگانی را خلق کنم، تا بتوانم برای دیگران شغل ایجاد کنم."

افراد بی پول برای بدست آوردن پول کار می‌کنند ولی در مقابل افراد ثروتمند پول برایشان کار می‌کند. به طورکلی افراد تسلیم طرز فکر خانواده خود هستند.  خانواده‌های بی پول فرزندان خود را به درس خواندن و بدست آوردن یک شغل مناسب سوق می‌دهند. ولی فرزندان افراد ثروتمند به خدمت گرفتن پول را از والدین خود فرا می‌گیرند. زندگی که در آن فقط باید به خاطر پول کارکرد، یک زندگی کسالت باری خواهد بود که  در نهایت بجای زندگی کردن مستخدم زندگی می‌شویم. در این نوع زندگی فقط از صبح تا شب کار کردن و بدست آوردن پول می‌تواند ترس از بی پولی را در وجودمان کم رنگ کند. بنابراین تبدیل به یک برده خواهیم شد که فقط دستمزد بالایی دارد. برای بدست آوردن ثروت باید خود را از بردگی رها کرد.

 

همچنین بخوانید: چگونه پولدار شویم؟ راه ­هایی که باید بدانید

 

مدیریت مالی از نگاه کتاب پدرپولدار و پدر بی پول

 

برخلاف تصور اغلب افراد اصلی ترین دلیل فقر، بدشانسی و یا شرایط بد اقتصادی نیست ترس و نادانی است. این دو، همان تله‌هایی هستند که انسان را در دام خود گرفتار می کنند. ترس، همان نگرانی از دست دادن سرمایه است که قدرت ریسک کردن را از آدمی می‌گیرد. توصیه یک پدر بی پول در این زمینه این است که در مورد مسایل مالی با احتیاط رفتار کن.  در حالی که توصیه پدر پولدار این گونه است که یاد بگیر چگونه با پول ریسک کنی. نادانی مالی، این است که پول اضافه بدست آمده خرج خرید وسایل غیر ضروری می‌شود، در حالی که با آن پول می‌توان پول بیشتری را بدست آورد. نتیجه قرار گرفتن این دو در کنار هم، نرسیدن به ثروت است و راه حل این مشکل بدست آوردن دانش مالی می‌باشد.

بدون شک پول، بدون سواد مالی از بین می‌رود. بهتر است بجای تمرکز بر خود پول، تمرکز و توجه را به پرورش خود داشته باشیم. بزرگترین دارائی هر کس ذهن او است. افراد با اندیشه باز، به خوبی برای بدست آوردن ثروت پرورش خواهند یافت. به طور کلی با افزایش دانش مالی می‌توانیم روش‌های جدیدی برای کسب ثروت بدست آوریم  و از این طریق دارائی خود را افزایش دهیم. ارتباط برقرار کردن با افراد متخصص وشرکت در سمینارهای مالی می‌تواند بسیاردر این امر موثر باشد.

از طرف دیگر انگیزه همان موتور راه اندازی انسان است که می‌تواند هر کار غیرممکنی را ممکن سازد. انگیزه  در زمان شکست کمک می‌کند که روحیه خودمان را از دست ندهیم ودوباره بتوانیم بلند شویم. بهتر است در مسیر رسیدن به ثروت، ابتدا انگیزه‌های خودمان را از بدست آوردن ثروت یاداشت کنیم.

 

همچنین بخوانید: 10 مورد از بهترین کتاب های موفقیت برای موفق شدن

 

درباره نویسنده (رابرت کیوساکی)

 

رابرت کیوساکی

 

 

رابرت کیوساکی یک دو رگه ژاپنی- آمریکایی است که درسال 1947 در هاوایی بدنیا آمده است. وی نویسنده کتاب پرفروش پدر پولدار، پدر بی پول  و یک سرمایه دار موفق می‌باشد. رابرت در ابتدای کار نوآورانه خود، شرکتی راه اندازی کرد که کیف پول‌های مردانه با ترکیب نایلون و ولکرو تولید می‌کرد. این محصول در دنیا شهرت بسیار پیدا کرد و به یک محصول مولتی میلیون دلاری تبدیل شد. کیوساکی بعد از کناره گیری از کار تجارت، آموزشگاه بین المللی راه اندازی کرد و در آنجا به آموزش سرمایه گذاری و بدست آوردن ثروت مشغول شد. این آموزشگاه در 7 کشور دنیا شعبه دارد و دانشجویان زیادی در این مرکز به فراگیری راه و روش سرمایه دارای می‌پردازند.  وی در سن 47 سالگی خود را بازنشسته کرد و به شغل مورد علاقه خود یعنی سرمایه داری رو آورد.   

 

همچنین بخوانید: چگونه به بهترین شکل برنامه ریزی کنیم؟ اصول برنامه ریزی موفق

 

دیدگاه‌های دیگران درباره کتاب پدرپولدار پدر بی پول

 

در ابتدا  این کتاب توسط انتشارات بنامی منتشر نشد. اما در اولین سال انتشار بدلیل محتوای قدرتمند  چند انتشارات بزرگ حق انتشار آن را خریداری کرده اند. در این قسمت به برخی از دیدگاه‌های افراد مهم درباره این کتاب می‌پردازیم.

  • اپرا وینفری مجری سرشناس آمریکا که جزء ثروتمندترین زنان دنیا هست خواندن کتاب پدر پولدار پدر بی پول را توصیه می‌کند.
  • بازیگر و خواننده ثروتمند "ویل اسمیت" خواندن این کتاب را یکی از دلایل موفقیت خود عنوان می‌کند.
  • دونالد ترامپ رئیس جمهور و یکی از مشهورترین ثروتمندان آمریکا، کتاب مشترک با کیوساکی در زمینه روش‌های کسب ثروت نوشته است.

 

همچنین بخوانید: بهترین روش ها و نکات طلایی هدفگذاری

 

ترجمه‌های کتاب پدرپولدار پدر بی پول

 

ترجمه‌های کتاب پدرپولدار پدر بی پول

 

این کتاب در ایران نیز بسیار مورد توجه قرار گرفت و توسط افراد بسیار زیادی ترجمه شده. اگر علاقه مند به تهیه این کتاب شدید می توانید یکی از نسخه های زیر را تهیه کنید.

«پدر پولدار، پدر بی پول» ترجمه توسط مامک بهادرزاده در سال 1380 (انتشارات آوین).

«پدر فقیر، پدر ثروتمند» ترجمه توسط اعظم نایبی (انتشارات هورمزد).

«بابای پولدار، بابای بی پول» ترجمه توسط پروین قائمی (انتشارات معیار اندیشه).

«بابای دارا، بابای ندار» ترجمه توسط دکتر عبدالرضا رضایی نژاد (انتشارات فرا آن).

«پدر پولدار، پدر بی پول» ترجمه توسط غزاله ایده‌آلی (انتشارات ریواس).

«پدر ثروتمند، پدر فقیر: درس‌هایی که پدر ثروتمند در مورد پول به فرزندانش می‌آموزد و طبقات فقیر و متوسط از آن بی‌اطلاع‌اند» ترجمه توسط اعظم نایبی (نشر هورمزد)

علاوه بر این‌ ترجمه ها، کتاب صوتی این کتاب با روایت گری اعظم حبیبی توسط ناشر صوتی کتاب گویا منتشر شده است.

 

همچنین بخوانید: چگونه تغییر کنیم و به موفقیت برسیم؟ تغییر زندگی و شخصیت

 

نقد کتاب پدر پولدار پدر بی پول

 

برخی از منتقدان در رابطه با نقد این کتاب نوشتنه اند که نویسنده، این کتاب را با حال و اوضاع و قوانین کشور خودش نوشته است. برخی از موضوعات این کتاب با قوانین و اقتصاد ایران سازگار نیست. هرچند این نقد این درست است اما نباید فراموش کرد که بسیاری از راه کارهای این کتاب می تواند در سبک زندگی انسان تغییرات مثبتی ایجاد کند که منوط به کشور و یا جغرافیای خاصی نیست. پس بهتر است خواندن این کتاب را از دست ندهید.

 

همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب ثروتمندترین مرد بابل اثر جورج سمیویل کلاسون

 

جمع بندی:
کتاب " پدر پولدار پدر بی پول" در 8 فصل نوشته شده است. در هر فصل نویسنده نکات اصلی رسیدن به ثروت را یاد آور می‌شود. رابرت کیوساکی همانند یک پدر دلسوز، فرزندانش را در راه بدست آوردن ثروت راهنمایی می‌کند. تقریبا همه خوانندگان کتاب، بعد از مطالعه نگرش متفاوتی درباره پولدار شدن بدست می‌آورند.  این تغیر نگرش اولین هدف این کتاب است.  پدر پولدار پدر بی پول را باید بیشتر از یک بار خواند. زیرا در هر بار مطالعه نکات روشن زیادی در ذهن خواننده پدیدار می‌شود.

 

مقالات پیشنهادی یادا:

رفع خجالتی بودن با نکات تاثیر گذار

 بهترین راهکار ها برای تمرکز و دقت بیشتر