چگونه تغییر کنیم؟

 

تنها راه ایجاد تغییر در زندگی تغییر در افکار و شخصیت خودمان است. بیشتر افراد فکر می کنند، ایجاد تغییر کار سخت و دشواری است. در حالی که تغییر شخصیت با کمک گرفتن از برخی راه کارها به صورت تدریجی امکان پذیر است. قطعا برای شما این سوال پیش می آید که چگونه؟ چگونه می توانیم برای داشتن زندگی بهتر خودمان را تغییر دهیم؟ اگر به دنبال پیدا کردن پاسخی برای این سوال ها هستید در ادامه با ما همراه باشید.

 

1. عادات خود را شناسایی کنید

 

کدامیک از عادت های شما باعث می شود تا در زندگی به مشکل برخورد کنید و یا احساس منفی داشته باشید؟ لیستی از عادات خود را آماده کنید. حتی می توانید از آشنایان و دوستان خود کمک بگیرید. از آن ها بپرسید به نظر آن ها بهترین و بدترین عادات شما چیست؟ سپس برای تغییر عادات منفی خود به دنبال راه کار باشید. تحقیقات نشان می دهد که مهم ترین فاکتوری که می تواند در تغییر زندگی موثر باشد تغییر عادات است.  اگر بیش از اندازه غر می زنید، اگر تنبل هستید، اگر از پشتکار کافی برخوردار نیستید، اگر وقت خود را بیهوده می گذارنید، وقت آن است که دست به کار شوید. در سال های اخیر کتاب های زیادی در زمینه تغییر عادات نوشته شده است. می توانید از مطالعه آن ها شروع کنید. تنها چیزی که مهم است، این است که دلسرد نشوید و به تلاش خود ادامه دهید.

 

2. تقلید کنید

 

شاید این جمله به نظرتان کمی عجیب بیاید. اما اگر دوست دارید تا بتوانید در زندگی خود تغییرات مثبت ایجاد کنید باید به دنبال پیدا کردن الگو باشید. به عنوان مثال اگر می خواهید اعتماد به نفس بالایی داشته باشید به رفتار افرادی دقت کنید که خجالتی نیستند و نظرات خود را به راحتی بیان کنند. سپس سعی کنید آن رفتارها را تکرار کنید. باور کنید نتیجه این کار شگفت انگیز خواهد بود. پس از مدتی متوجه خواهید شد که دیگر تقلید نمی کنید و در واقع دارید همان رفتارها را به صورت ناخودآگاه انجام می دهید. اما فراموش نکنید که افراد مناسبی را برای تقلید کردن پیدا کنید.

 

همچنین بخوانید: چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟

 

3. یاد بگیرید

 

چگونه تغییر کنیم یادبگیرید

می دانید راز افرادی که موفق به تغییر شخصیت و تغییر زندگی خود می شوند چیست؟ آن ها مدام در حال یادگیری هستند. اطراف آن ها پر از کتاب های مفیدی است که به آن ها کمک می کند تا بهترین خودشان باشند. اگر اهل کتاب نیستید باید بگوییم بهتر است از همین امروز شروع کند. اگر فرصت مطالعه کتاب ندارید به سراغ کتاب های صوتی بروید. می توانید موقع رانندگی و یا انجام کارهای روزانه خود به آن ها گوش کنید. کتاب ها مهم ترین منبع برای این هستند که بتوانید افکارتان و زندگی تان را تغییر دهید. پس خودتان را غرق کتاب کنید و میزان دانش و آگاهی خود را افزایش دهید.

 

همچنین بخوانید: 15 ترفند تاثییر گذار برای جذابیت بیشتر شما 

 

4. صبور باشید

 

در ابتدا باید این را قبول کنید که هر موفقیتی یک شبه اتفاق نمی افتد. بنابراین شما باید مدام در حال تلاش برای ایجاد تغییر در رفتار و شخصیت خود باشید. سعی کنید رفتارهای مثبت را در خود نهادینه کنید. اگر در این مسیر موفق نشدید نباید دلسرد شوید. می توانید برای بازه های زمانی کوچک برنامه ریزی کنید و برای خود جایزه های کوچک تعیین کنید. پیشرفت های کوچک خود را جشن بگیرید. اجازه ندهید هیچ چیز شما را دلسرد کند. تا می توانید از جملات کلیدی مثبت استفاده کنید. هر زمان احساس کردید که خسته شده اید و نمی توانید در مسیر تغییر زندگی خود موفق شوید به خودتان یادآوری کنید که موفقیت آسان به دست نمی آید.

 

همچنین بخوانید: چگونه به بهترین شکل برنامه ریزی کنیم؟

 

5. محیط خود را تغییر دهید

 

چگونه تغییر کنیم تغییر محیط

یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیر گذار در زندگی انسان محیط است. همه ما بدون آن که متوجه باشیم به شدت تحت تاثیر محیط قرار می گیریم. به عنوان مثال اگر در محیط کار و یا زندگی شما افرادی وجود دارند که دائما در حال پرخاش و عصبانی شدن هستند، به مرور بر روی رفتار شما نیز تاثیر خواهند گذاشت. بنابراین اگر شما فردی هستید که تصمیم گرفته اید تغییر رفتار داشته باشید و به فردی آرام تبدیل شوید، این محیط برای شما مناسب نیست. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که تغییر محیط همواره امکان پذیر نیست. اما باید بپذیریم که تغییر زندگی در راستای رسیدن به آرمان های متعالی نیازمند متحمل شدن برخی سختی ها است.

 

همچنین بخوانید: 10 نکته مهم در تصمیم گیری 

 

6. از مشاور کمک بگیرید

 

در برخی موارد ممکن است تغییر شخصیت و یا تغییر رفتار از آن چیزی که ما فکر می کنیم سخت تر باشد. در این موارد بهترین راه کمک گرفتن از مشاوران حرفه ای و مجرب است. ممکن است شما نیاز به یک نقشه راه برای ایجاد تغییر در زندگی خود داشته باشید. صحبت با یک مشاور می تواند نقاط تاریک ذهنتان را روشن کند. از کمک گرفتن نهراسید. مشاوران افرادی هستند که در زمینه کمک به دیگران آموزش های لازم را گذرانده اند. آن ها پس از گفتگو با شما و ارزیابی ویژگی های مثبت و منفی شخصیت تان، می توانند به شما در تغییر زندگی تان کمک کنند.

 

همچنین بخوانید: کاریزما چیست؟ چطور کاریزماتیک شویم ویژگی و تعریف شخصیت کاریزما

 

7. به خودتان باور داشته باشید

 

چگونه تغییر کنیم باور داشتن

 

بیشتر افراد قبل از آن که کاری را شروع کنند مدام به خود می گویند که از پس این کار برنخواهند آمد. اگر شما نیز به صورت مداوم خود را سرزنش می کنید هرگز نخواهید توانست مسیر زندگی خود را تغییر دهید. پس اولین قدم برای شما این است که به خودتان ایمان داشته باشید. از افکار منفی که در ذهنتان تکرار می شوند دوری کنید. در صورتی که در گذشته اشتباهاتی داشته اید بخاطر آن ها خودتان را تنبیه نکنید. بپذیرید که انسان جایزالخطاست. حتی موفق ترین انسان ها نیز مبری از اشتباه نیستند. پس ذهنتان را با افکار بازدارنده درگیر نکنید. هر روز جلوی آیینه بایستید و به خودتان بگویید که من می خواهم، پس می توانم زندگی خود را تغییر دهم.

 

همچنین بخوانید: بهترین راهکار ها برای درمان تنبلی، بی حوصلگی و سستی

 

جمع بندی

اگر به دنبال تغییر رفتار در خودتان هستید و یا دوست دارید که زندگی خود را تغییر دهید. کافی است که تصمیم بگیرید که شروع کنید. مطالب نوشته شده در این مقاله تا حد زیادی می تواند به شما کمک کند. اما هرگز تاثیر یک مشاور خوب و حرفه ای را فراموش نکنید. اگر در این زمینه تجربیاتی دارید که می تواند برای سایرین کمک کننده باشد با ما در میان بگذارید. شما برای تغییر شخصیت خود از چه راه کارهایی کمک می گیرید؟

 

مقالات پیشنهادی نیک اندام:

 15 راهکار سریع برای مدیریت و غلبه بر ترس از سخنرانی

زبان بدن افراد دروغگو چگونه است؟ تشخیص دروغ

 بهترین راهکار ها برای تمرکز و دقت بیشتر

بهترین روش ها و نکات طلایی هدفگذاری

برترین راه ها برای تقویت حافظه