نکاتی برای تقویت فن بیان

فن بیان یکی از مهم ترین مهارت هایی است که انسان به آن نیازمند است. اجتماعی بودن و ارتباط برقرار کردن بشر در دنیای امروز از جمله دلایلی است که باعث شده تا آنها به یادگیری مهارت های ارتباطی و اصول فن بیان ترغیب شوند. فراگیری فن بیان، موجب رشد و توسعه فردی و هم چنین موفقیت هایی در زمینه کاری می شود.

جالب است بدانید نخستین کتاب در این زمینه در قرن سوم پیش از میلاد به قلم ارسطو ( فیلسوف یونانی ) نوشته شده است و تکنیک های کاربردی بسیاری در رابطه با هنر نفوذ کلام و سخنرانی بیان کرده است. این نوشته ها بعد از گذشت قرن ها هنوز هم مورد استفاده سخنرانان بزرگی چون جان اف کندی و مارتین لوتر کینگ می باشد.

اصلا فن بیان چیست ؟

قوانین و اصول این مهارت ارتباطی چیست ؟

فن بیان چه کاربردهایی برای افراد دارد ؟

چه راهکارهایی موجب تقویت این مهارت می شود ؟

اگر شما نیز به دنبال پیدا کردن پاسخ این پرسش ها هستید در ادامه با یادا همراه باشید.

فن بیان چیست ؟

در اکثر مقالات، فن بیان را توانایی صحبت کردن تعریف کرده اند. اما این اصطلاح از دو کلمه مجزا که هر یک معنی کامل دارد تشکیل شده است. فن عبارت است از مجموع روش ها و تکنیک های کاربردی. بیان نیز توانایی سخن گفتن در هر زمان و مکانی است.پس فن بیان را می توان مجموعه ای از روش ها برشمرد که به شخص کمک می کند تا بیانی موثر، زیبا و رساتر داشته باشد. این مهارت باعث می شود تا بتوانیم کلیه رکن های برقراری ارتباط را درست و بجا استفاده نماییم. از جمله تکنیک هایی که شخص در فن بیان ملزم به رعایت کردن  آن است عبارتند از: تلفظ صحیح لغات، استفاده درست از دستور زبان فارسی، رعایت مکث و تاکیدها در سخن گفتن، رسا و با صلابت سخن گفتن، حفظ آرامش حین سخنرانی، سریع یا کند صحبت نکردن، عدم لرزش در صدا، رعایت زبان بدن و ... .

همچنین بخوانید: 15 راهکار سریع برای مدیریت و غلبه بر ترس از سخنرانی

 کاربردهای فن بیان چیست ؟

 کاربردهای فن بیان چیست ؟

فن بیان شاید بدون آن که متوجه باشیم در تمام لحظه های زندگی ما می تواند تاثیر گذار باشد. اگر ما خوب صحبت کردن را نیاموخته باشیم در اغلب موارد موفق به متقاعد کردن دیگران نخواهیم بود. اما برخی از مهم ترین کاربردهای فن بیان عبارتند از:

  • سخنرانی و صحبت در همایش ها و جشنواره ها و ...
  • گویندگی و مجری گری
  • مشاوره و روانشناسان
  • وکلا برای دفاع از موکل خود و هم چنین ارائه دلایل
  • حین مصاحبه و معرفی خود در برنامه های مختلف
  • در جلسات مصاحبه برای استخدام
  • حین صحبت با دوستان
  • برای بیان احساسات در زندگی مشترک و ...

راهکارهای تقویت فن بیان

اگر می خواهید حین صحبت کردن تاثیر مطلوبی روی مخاطب خود بگذارید، باید از فن بیان خوبی برخوردار باشید. در این قسمت با بیان راهکارهایی به شما کمک خواهیم کرد تا فن بیانتان را تقویت نمایید. با ما همراه باشید.

از جملات کوتاه اما معنا دار استفاده نمایید.

یکی از موثرترین راه های تقویت فن بیان استفاده از جملاتی کوتاه اما معنا دار و متناسب با موضوع است. هنگامی که برای نخستین بار فردی را می بینید سریعا شروع به صحبت نکنید. برای اولین ملاقات بهتر است با استفاده از جملات مختصر، منظورتان را کامل به فرد برسانید.

همچنین بخوانید: کاریزما چیست؟ چطور کاریزماتیک شویم ویژگی و تعریف شخصیت کاریزما

متن سخنرانی تان را یادداشت کنید.

متن سخنرانی تان را یادداشت کنید. فن بیان

یادداشت کردن سخنان، ایده ها و نکات مورد نظرتان روی کاغد از دیگر موارد موثر در تقویت فن بیان است. شما اینگونه می توانید تسلط کافی برای ارزیابی مطالب داشته باشید و بهترین جملات و نکات را انتخاب نمایید.

واضح و رسا صحبت کنید.

شما باید رسا صحبت کنید تا از خسته شدن مخاطب جلوگیری نمایید. سعی کنید آرامش خود را حین صحبت کردن حفظ کنید. از عجله کردن هنگام ادای کلمات بپرهیزید. البته فراموش نکنید که منظور ما از رسا صحبت کردن، فریاد کشیدن نیست، بلکه صحبت کردن با لحن و صدای مشخص است.

همچنین بخوانید: 15 ترفند تاثییر گذار برای جذابیت بیشتر شما 

صدای خود را ضبط کنید.

صدای خود را ضبط کنید. فن بیان

شما با این کار می توانید مشکلات و نقص هایی که حین صحبت کردن دارید را به راحتی برطرف نمایید. این کار قطعا موجب تقویت نفوذ کلام شما خواهد شد.  

به گفته های خود اعتقاد داشته باشید.

داشتن اعتماد بنفس حین صحبت کردن باعث می شود تا بیان زیبایی داشته باشید و اعتماد مخاطب را به آسانی جلب نمایید. زمانی که با شور و شوق صحبت می کنید باعث می شود تا مخاطب نیز با علاقه به شما گوش فرا دهد.

در همایش ها و کارگاه های مختلف شرکت کنید.

شما با حضور پیدا کردن در مکان هایی که افراد باتجربه در این زمینه حضور دارند می توانید به تقویت فن بیان خود کمک کنید. چرا که با این کار می توانید از تجربیات و مهارت های آنان استفاده نمایید. به این منظور سعی کنید در همایش ها و کارگاه های مختلف شرکت کنید.

همچنین بخوانید:  بهترین راهکار ها برای تمرکز و دقت بیشتر

به زبان بدن در حین نشستن و ایستادن دقت کنید.

به زبان بدن در حین نشستن و ایستادن دقت کنید.

حین صحبت کردن سعی کنید صاف بایستید و نفس عمیق بکشید و قدرت صدای خود را به نمایش بگذارید. در صورتی که هنگام سخنرانی حرکات اضافه دارید سعی کنید آن ها را حذف کنید.

همچنین بخوانید: زبان بدن افراد دروغگو چگونه است؟ تشخیص دروغ

با دلیل صحبت کنید.

سعی کنید هنگام صحبت کردن جملات اصلی و منطقی خود را با دلیل بیان کنید. در این صورت مخاطب، سخن شما را به آسانی می پذیرد

همچنین بخوانید: بهترین روش ها و نکات طلایی هدفگذاری برای رسیدن به اهداف

شناسایی مخاطب

مهم ترین اصل در صحبت کردن، شناسایی مخاطب می باشد. گاهی ممکن است مخاطبان از نظر سطح فرهنگی در جایگاه های متفاوتی باشند که لازم است مطالب خود را دسته بندی کنید تا بتوانید منظورتان را به تمام گروه­ها برسانید.

تنظیم متن سخنرانی

حتما پیش از سخنرانی متن خود را تنظیم کنید. متن شما باید شامل مقدمه، متن اصلی و نتیجه گیری باشد. حتما پیش از سخنرانی متن خود را چند بار بخوانید تا بتوانید ایرادات آن را پیدا کنید.

جلب اعتماد مخاطب

بسیار ساده و باصلابت سخنان خود را بیان کنید. هم چنین با استفاده از سخنان کوتاه و محبت آمیز می توانید اعتماد مخاطب را به خود جلب کنید. باور کنید نیازی به این نیست که از جملات سخت و پیچیده استفاده کنید. شما هر چقدر بتوانید مفاهیم سخت را با جملات ساده بیان کنید به همان اندازه در جلب اعتماد مخاطب موفق خواهید بود

نتیجه گیری:

فن بیان یکی از مهارت های ارتباطی است که تاثیر زیادی در رشد فردی و توسعه بیزنس افراد دارد. ما در این مقاله با فن بیان، کاربردهای آن، قوانین و راهکارهایی برای تقویت این مهارت آشنا شدیم. شما با رعایت این نکات طی یک بازه زمانی خواهید توانست تسلط لازم حین صحبت کردن را به دست آورید. برایان تریسی  در کتاب "قدرت بیان" آورده است که:  صحبت کردن یک برگ برنده برای موفق شدن است. فن بیان عالی و توانایی درست صحبت کردن باعث می شود تا دیگران متوجه شوند شما موفق تر و باهوش تر از کسانی هستید که توانایی صحبت کردن مانند شما را ندارند. شما از چه راهکارهایی برای تقویت فن بیان خود استفاده می کنید؟ نظریات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.