بهترین روش ها و نکات هدفگذاری

 

هدف گذاری را می توان مهم ترین عامل موفقیت معرفی کرد. اهداف همواره انسان را برای حرکت رو به جلو تشویق می کند. اگر به سخنرانی های افراد موفق دقت کنید متوجه یک نکته مشترک در تمام آن ها می شوید. از نظر آن ها هدف گذاری در زندگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زندگی بدون هدف مانند این است که بدون نقشه به سفر برویم. اگر ما دقیقا ندانیم که قرار است به کجا برویم به احتمال زیاد به جایی هم نمی رسیم. با توجه به این که هدف گذاری نقش تعیین کننده ای  در زندگی انسان دارد بر آن شدیم تا در این مقاله از یادا درباره راه های هدف گذاری با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

 

خودتان را بشناسید

 

 مهمترین گام در رسیدن به هدف این است که شما شناخت خوبی ازخودتان داشته باشید. سپس با توجه به استعداد و پتانسیل واقعی خودتان هدف زندگی تان را مشخص کنید. در این رابطه رالف اسمارات می‌گوید: باور دارم هدف از زندگی این است که به بهترین نسخه خودمان تبدیل شویم. با توجه به علایق خود هدف گذاری را انجام دهید. زیرا علاقه باعث می‌شود شما بیشتر برروی آن هدف تمرکز کنید ودر نتیجه راه‌های مختلفی برای رسیدن به آن را پیدا کنید.  

 

مشاوره بگیرید

 

برای رسیدن به هدف شما نیاز به یک راهنما دارید. شما می‌توانید از افرادی که قبل از شما این مسیر را طی کرده اند مشورت بگیرید. همچنین اگر نمی‌توانید برای رسیدن به هدفتان یک نقشه راه ترسیم کنید از یک مشاور کمک بگیرید. این افراد با توجه به علایق و استعدادهای شما به شما کمک خواهند کرد تا اهداف خود را تعیین کنید.

 همچنین بخوانید: چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟ نکاتی برای تقویت فن بیان

اهدافتان را بنویسید

 

بهترین روش ها و نکات هدفگذاری نوشتن اهداف

 

همین حالا یک دفتر آماده کنید وهمه اهدافتان را درآن یاداشت کنید. نوشتن باعث می‌شود شما درهیاهوی زندگی اهدافتان را فراموش نکنید و در نتیجه این کار کمک زیادی برای رسیدن به اهدافتان می‌کند. شما  با نوشتن هدف، بر روی مجموعه راهکارهای رسیدن به آن متمرکز می‌شوند و این باعث می‌شود ذهن شما از مسیر اصلی منحرف نشود. اهداف اگر روی کاغذ نوشته نشوند مانند دود سیگار از بین می‌روند. بهتر است در هنگام نوشتن همه چیز را واضح بنویسید. همچنین نوشتن هدف‌ها به مدیریت آن کمک زیادی می‌کند. اهدافتان را اولویت بندی کنید  و تا به یک هدف نرسیدید به سراغ هدف بعدی نروید.

 

موانع هدف خود را بشناسید

 

وقتی سخن از موانع می‌شود باور داشته باشید که 80 درصد از موانع در درون شما است. این موانع همان محدودیت‌های شخصی مانند نداشتن نظم و یا کمبود مهارت است. سعی کنید موانعی را که از رسیدن شما به هدف جلوگیری می کند شناسایی کنید و آن ها را از بین ببرید. شاید این کار کمی زمان بر باشد اما بسیار تاثیر گذار است.

نظم داشته باشید

طبق نظر روانشناسان بین نظم و رسیدن به هدف ارتباط مستقیم وجود دارد. اگر شما آدم منظمی نیستید پس نمی‌توانید به برنامه ریزی که انجام دادید پایبند باشید. منظم بودن به شما این امکان را می‌دهد تا به تعهدتان به خوبی عمل کنید. نظم به نوعی مدیریت زمان است. از طرف دیگر داشتن نظم با ترشح هورمون اندروفین  در بدنتان احساس خوشحالی را در شما بوجود می آورد.

 

تمرکز کنید

 

بهترین روش ها و نکات هدفگذاری تمرکز یادا

 

یکی از کلیدهای اصلی موفقیت داشتن تمرکز است. شما برای این که بتوانید به اهداف خود برسید باید روی آن ها متمرکز شوید. برای افزایش تمرکز راه های زیادی وجود دارد که شما می توانید از آن ها بهره بگیرید. مراقبه و یوگا از تکنیک های موثر در افزایش تمرکز هستند.

 

شجاع باشید

 

اغلب ما از داشتن اهداف بزرگ می ترسیم. خودمان را قانع می کنیم که برای رسیدن به آن ها به اندازه کافی قوی نیستیم. یکی از مهم ترین راه های رسیدن به موفقیت داشتن شجاعت در هدف گذاری است. از بلند پروازی نترسید و هنگام تعیین اهداف جرات داشته باشید.

 

از افراد منفی نگر دوری کنید

 

شاید برای شما هم پیش آمده است که وقتی درباره اهدافتان با اطرافیانتان صحبت می کنید، آن ها شما را دلسرد می کنند. آن ها مدام توی گوش شما می خوانند که شما نمی توانید. سعی کنید از این افراد دوری کنید. به سراغ افرادی بروید که انگیزه لازم را برای رسیدن به اهدافتان در شما ایجاد می کنند.

 

خودتان را باور داشته باشید

 

بهترین روش ها و نکات هدفگذاری خودتان را باور داشته باشید

 

باور کنید که شما تنها کسی هستید که می توانید دنیای خودتان را بسازید. اما زندگی بدون هدف شما را به چیزی که دوست دارید نمی رساند. زندگی بدون هدف مانند رانندگی در مه غلیظ است. پس جلوی آیینه بایستید و به خودتان بگویید که شما می توانید، سپس به سراغ هدف هایتان  بروید و آن ها را یکی پس از دیگری عملی کنید.

 

قورباغه خود را قورت دهید

 

کتاب قورباغه ات را قورت بده  اثر برایان تریسی یکی از پرفروش ترین کتاب ها در حوزه موفقیت و هدف گذاری است. برایان تریسی در این کتاب می گوید  که  اگر قرار باشد دو قورباغه را در روز قورت دهید همیشه قورباغه زشت تر را اول بخورید.زیرا قورت دادن قورباغه به اندازه کافی تنفر انگیز است و چنانچه شما اول قورباغه زشت را قورت دهید تنفری  که در شما حاصل می شود مانع از قورت دادن قورباغه زشت تر می شود ولی اگر اول قورباغه زشت تر را بخورید میتوانید با مسئله خوردن قورباغه زیباتر راحت تر کنار بیایید. پس شما هم هنگام هدف گذاری ابتدا به سراغ کارهای مهم خود بروید و آن را در صدر لیست خود قرار دهید.

آزمون و خطا کنید

پس از تعیین هدف گذاری در بازه های مختلف عملکرد خود را ارزیابی کنید. اگر فکر می کنید که نیاز است در اهداف خود تغییراتی ایجاد کنید. هرگز فراموش نکنید که ممکن است برای یادگیری هدف گذاری صحیح، شما نیاز به زمان و تمرین داشته باشید.

 

جمع بندی ...

در این مقاله در مورد اهمیت هدف گذاری و روش های هدف گذاری با شما صحبت کردیم. هر چند در سال های اخیر کتاب های زیادی در این زمینه نوشته شده است که شما می توانید از آن ها نیز استفاده کنید. شما هنگام هدف گذاری به چه مواردی دقت می کنید؟ نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.