مهارت تصمیم گیری درست در یک تعریف ساده چطور معنا پیدا خواهد کرد ؟ تصمیم گیری چیست و آیا الزاما تصمیم گیری نتیجه ای مطلوب را به دنبال خواهد داشت ؟ چرا موفقیت های ما وابسته به تصمیم گیری های ماست ؟

تصمیم گیری درست در زندگی، اصل مهمی است که قواعد و قوانین خاص خود را نیز خواهد داشت. یک تصمیم ایده آل قطعا به نتیجه ای ایده آل نیز ختم نخواهد شد. اما باید به این نکته توجه نمود که موفقیت های پی در پی، از تصمیم گیری های صحیح نشأت خواهند گرفت.

ذهن خلاق و پیچیده انسان، گاهی حتی برای تفکیک فرآیند تصمیم گیری و نتیجه نهایی امر، دچار تردید و شک می شود. اما در هر حال باید یک اصل را به عنوان اصلِ پایه مدنظر قرار داد، تمامی فرآیند های تصمیم گیری، شامل نتایج ایده آل نخواهند شد.

در یک کلام، ما باید همواره تصمیم گیری و نتیجه تصمیم گیری را به عنوان دو فاکتور کاملا مجزا در نظر بگیریم! با نیک اندام همراه باشید.

 

مهارت تصمیم گیری درست در نوع خود یکی از بهترین مهارت های زندگی است. تصمیم گیری درست نشانه قدرت بی حد و حصر ذهن و نشأت گرفته از تسلط بر رویاپردازی های ذهنی انسان است.

اما آیا تضمیمی برای دست یابی به نتیجه ای موفقیت آمیز پس از تصمیم گیری نیز وجود خواهد داشت ؟ همیشه نه !

تصمیم گیری موثر، یکی از صد ها راهی است که پیش روی ما قرار خواهد گرفت. تصمیم گیری دقیق و موثر در یک تعریف ساده، باید قابلیت اجرایی شدن را داشته باشد. این قابلیت چه در حیطه تصمیمات شخصی و چه در حیطه تصمیمات گروهی، یک تعریف مشترک خواهد داشت.

مهارت تصمیم گیری موفقیت آمیز به نوعی است که دیگران را نیز به شکلی خیره کننده، ترغیب خواهد کرد. در فرآیند تصمیم گیری، باید از توانایی اجرایی شدن تصمیمات، اطمینان حاصل نمود. این اطمینان نقشی کلیدی را در نتیجه مثبت کار، ایفا خواهد نمود.

 

چگونگی تصمیم گیری درست

 

مهارت تصمیم گیری درست، تمامی فرآیند های لازم به منظور انتخاب بهترین تصمیم است. حتی اگر این تصمیم گیری، به نتیجه ای رضایت بخش یا مثبت، منتهی نگردد. در خلالِ فرآیند تصمیم گیری هایتان، همواره خود را بخاطر اشتباهات عمدی یا غیر عمدی ببخشید.

تغییر روانی در یک فردِ تصمیم گیرنده، از اولین فاکتور هایی است که ترس از تصمیم گیری اشتباه را از میان برخواهد داشت. همواره و در هر شرایطی به جلو نگاه کنید و تصمیمات درست بگیرید. البته که تصمیمات اشتباه، چیزی از ارزش های شما کم نمی کند!

ما انسان های همواره در معرض تصمیم گیری قرار داریم. همواره مجبوریم به اقتضا شرایط کاری، اجتماعی، فردی و خانوادگی، تصمیم بگیریم. اما چرا فرآیند تصمیم گیری موثر تا این اندازه دشوار است ؟

 

10 نکته برای افزایش قدرت تصمیم گیری درست

 

مهارت تصمیم گیری درست نیک اندام

 

ما مجبور به انتخاب کردن هستیم! قدرت تصمیم گیری درست از جمله قدرت هایی است که وجود آن در ذات یا کسب آن طی دوره های مختلف زمانی، تفاوت چندانی نخواهد داشت. نکته مهم، وجودِ آن است.

تصمیم گیری همواره یک فرآیند دشوار نیست. تصمیم گیری بر سر مسائل کوچک تا مسائل نسبتا حساس و بزرگ، این جرقه را در ذهن انسان ها ایجاد خواهد کرد که گویا تصمیم گرفتن، بخش جدایی ناپذیری از زندگی است.

تسلیم نشوید! شما تصمیم گیرنده قهاری هستید.

  1. اطلاعات کافی را برای تصمیم گیری درست جمع آوری کنید.
  2. دلبستگی های عاطفی تان را هنگام تصمیم گیری فراموش کنید.
  3. اهمیت تصمیم گیری را ارزیابی کنید.
  4. گزینه های پیش روی خود را محدود کنید.
  5. تحقیق را به عنوان یک اصل ضروری در نظر بگیرید.
  6. مشورت همواره راهگشایِ تصمیمات موثر خواهد بود.
  7. مسئولیت پذیری را تمرین کنید.
  8. از برنامه ریزی صحیح غافل نشوید.
  9. تصمیم گیری های اشتباهِ خود را مرور کنید اما به آن ها خیره نشوید.
  10. زمان را مدیریت کنید.

 

راز هایی برای تقویت مهارت تصمیم گیری درست

 

مهارت تصمیم گیری درست یک اتفاق ساده نیست. این مهارت همواره شما را به سمت ساخت زندگی موفق و شاد هدایت خواهد کرد. در هر شرایطی حتی بدترین حالت ممکن، از استرس و اضطراب دور شوید.

استرس در تصمیم گیری، سمّ مهلکی است که منطق را زیر سوال خواهد برد. اگر به هر دلیلی در گذشته دچار اشتباهاتی جدی برای تصمیم گیری های خود شده اید، خود را ببخشید. این قدرت را در خود تقویت کنید. شما قطعا می توانید!

 

تصمیمات خود را یادداشت کنید

 

تصمیم گیری درست در زندگی یک مهارت واقعا موثر به شمار می رود. اما پیش نیاز هایی برای دستیابی به این مهارت تعریف شده اند که ثبت تصمیمات، یکی از مهم ترین این پیش نیاز ها به شمار می رود.

هر آنچه در ذهن خود دارید را ثبت کنید. خود را در مقام یک نقاش یا طراح حرفه ای قرار دهید و باید ها و نباید های تصمیم گیری تان را ثبت کنید. این کار شاید در نگاه اول، بسیار ساده به نظر برسد.

اما باید به این موضوع توجه داشت که قطعا یادداشت تصمیمات، نوعی طراحی است که با ترسیم آن می توان تسلط نسبی بسیار خوبی را بر موضوع اصلی و چگونگی مدیریت آن به دست آورد.

 

حتما بخوانید: 15 ترفند تاثییر گذار برای جذابیت بیشتر شما | چگونه جذاب باشیم؟

 

1. اطلاعات خود را برای تصمیم گیری افزایش دهید

 

تصمیم گیری درست شطرنج

 

نحوه تصمیم گیری درست برای هر یک از موضوعات فردی یا حتی اقتصادی وابسته به اطلاعات شماست. در صورتی که اطلاعات خوبی را در رابطه با یک موضوع جمع آوری کنید، قطعا رسیدن به یک نتیجه تصمیم گیری موفق، دور از انتظار نخواهد بود.

اطلاعات شما، نقشه راه شما هستند. در یافتن بهترین نقشه دقت لازم را به خرج دهید. فرض کنید که شما به دنبال انتخاب یک دستگاه تلویزیون خوب و باکیفیت هستید. قطعا در صورتی که اطلاعات دقیق و تخصصی در رابطه با انواع تلویزیون های موجود در بازار را داشته باشید، هرگز از انتخاب خود پشیمان نخواهید شد.

 

2. دلبستگی های عاطفی تان را هنگام تصمیم گیری فراموش کنید

 

مهارت تصمیم گیری درست به شما دیکته خواهد کرد که دلبستگی های عاطفی تان را رها کنید. برای مدتی کوتاه یا حتی مدتی طولانی تا رسیدن به نتیجه مورد نظر برای تصمیم گیری نهایی، از پیله دلبستگی هایتان رها شوید.

توانایی تصمیم گیری درست تنها با رهایی از بند هر نوع دلبستگی امکان پذیر می گردد. خود را تنها موجود زنده در جهان تصور کنید و برای تصمیم خود ارزش بسیار زیادی قائل شوید. این شما هستید که نتیجه کار را رقم خواهید زد، در نتیجه هرگز خود را دست کم نگیرید.

 

حتما بخوانید: 9 راه تاثییر گذار برای افزایش و تقویت اعتماد به نفس

 

3. اهمیت تصمیم گیری را ارزیابی کنید

 

اصلا چرا تصمیم می گیرید ؟

شما باید به این سوال پیش از هر اقدامی پاسخ دهید. علت تصمیم گیری شما چیست ؟ آیا مسئله مورد نظر شما، حائز اهمیت است ؟ آیا در صورتی که از این مسئله چشم پوشی کنید، دچار مشکل خواهید شد ؟

پس از بررسی و ارزیابی این ابهامات، قطعا به یک پاسخ روشن دست خواهید یافت. شما برای تصمیم گیری باید اولویت های خود را به ترتیب اهمیت کنار یکدیگر قرار دهید. یک راه حل جذاب و فوق العاده موثر برای شناخت و درک اهمیت تصمیم گیری، مشورت گروهی است.

به طور مثال تصمیم گیری در زندگی زناشویی و به ویژه تصمیم گیری درست در طلاق از جمله مواردی است که صرفا عقل جمعی می تواند در هدایت صحیح مسیر تصمیم گیری موثر واقع شود.

 

همچنین بخوانید: بهترین راهکار ها برای درمان تنبلی، بی حوصلگی و سستی

 

4. گزینه های پیش روی خود را محدود کنید

 

انتخاب تصمیم گیری درست نیک اندام

 

در چیدمان گزینه های پیش روی خود برای تصمیم گیری خساست به خرج دهید. شما باید بین چند گزینه فوق العاده و منحصر به فرد یکی را انتخاب کنید. در نتیجه گزینه های تعیین شده پیش روی خودتان را محدود کنید.

هر چه تعداد پیشنهادات و گزینه های پیش روی شما بیشتر باشد، قطعا تصمیم گیری نیز سخت تر خواهد شد. این در حالی است که بررسی، تحلیل، تحقیق و ارزیابی گزینه های محدود شده، زمان کم تری را به خود اختصاص خواهد داد.

 

حتما بخوانید: چگونه از اوقات فراغت خود نهایت استفاده را ببریم | استفاده از وقت آزاد

 

5. تحقیق را به عنوان یک اصل ضروری در نظر بگیرید

 

تحقیق کنید و متوقف نشوید. از قوانین اصلی تصمیم گیری استراتژیک می توان به تحقیق و بررسی اشاره کرد. تحقیق هر نوع مسئله بزرگ و کوچک، امکان جمع بندی درست و دقیق را به سادگی فراهم می نماید.

تصمیم گیری در مسائل فردی، مسائل خانوادگی، مسائل مرتبط با حرفه و شغل و حتی ساده ترین مسائل روزمره، تنها با تحقیق امکان پذیر خواهد شد. ارزیابی باید ها و نباید های ممکن در ذهن، تنها با تحقیق و بررسی انجام می گیرد.

 

بخوانید: 11 میوه لاغر کننده عالی برای کاهش وزن و چربی سوزی

 

6. مشورت همواره راهگشایِ تصمیمات موثر خواهد بود

 

مشورت کردن در تصمیم گیری را دست کم نگیرید. مشورت اما اصول و قواعد خاص خود را خواهد داشت. قطعا مشورت کردن برای افزایش مهارت تصمیم گیری درست با انسان هایی که هرگز تجربیات خوبی در این رابطه نداشتند، کارگشا نخواهد بود.

اما در نقطه عکس این اتفاق، مشورت با یک فرد یا گروه ماهر و باتجربه، می تواند شما را به بهترین شکل ممکن در مسیر تصمیم گیری هدایت نماید. تصمیم گیری های هوشمندانه، حتی در بسیاری از موارد، مسیر زندگی افراد را تغییر خواهند داد.

 

7. مسئولیت پذیری را تمرین کنید

 

مسئولیت پذیر نیک اندام تصمیم گیری

 

مسئولیت پذیری را تمرین کنید. مسئولیت پذیر باشید و از عواقب تصمیمات خود فرار نکنید. این شما هستید که با تصمیم گیری نهایی، مسیر موفقیت یا شکست خود را ترسیم می کنید. اما فراموش نکنید که هیچ شکستی پایان کار نیست.

تصمیمات خود را بر اساس اولویت ها و هم چنین بازخورد های آن در زندگی شخصی یا حرفه ای، طبقه بندی کنید. برای تصمیمات بی اهمیت وقت زیادی را صرف نکنید و از کنار آن به سادگی بگذرید.

این نکته را در رابطه با نتایج تصمیم گیری های خود نیز رعایت کنید. مسئولیت پذیری تصمیمات شما، تنها بر عهده شماست. حتی اگر برای تصمیم گیری از روش مشورت با دوستان یا یک گروه نیز کمک گرفته باشید، باز هم در نهایت این شما هستید که تصمیم می گیرید.

 

8. از برنامه ریزی صحیح غافل نشوید

 

برنامه ریزی یک اصل مهم در مهارت تصمیم گیری درست به شمار می رود. برنامه ریزی کنید حتی اگر زمان زیادی پیش روی شما نیست. پیش از رسیدن زمان موعود برای نتیجه گیری، برنامه ریزی کنید و به صورت دقیق برنامه تعیین شده را اجرا نمایید.

 

حتما بخوانید: چگونه به بهترین شکل برنامه ریزی کنیم؟ اصول برنامه ریزی موفق

 

9. تصمیم گیری های اشتباهِ خود را مرور کنید اما به آن ها خیره نشوید

 

انسان ها به فراخور موقعیت های جسمی، روحی و حتی عاطفی گاها دچار تصمیم گیری های اشتباه می شوند. تصمیماتی که عمدتا با بازخورد های منفی بسیاری همراه خواهند بود و این امر، عاملی برای احساس شکست به شمار می رود.

اما اینطور نیست. شما صرفا موظفید که از اشتباهات خود درس بگیرید اما حق ندارید تنبیه شوید! تصمیم گیری اشتباه یا تصمیمات نادرست خود را مرور کنید اما تحت هیچ شرایطی به این تصمیمات خیره نشوید و خود را گناهکار خطاب نکنید.

 

حتما بخوانید: 12 تمرین تاثییر گذار و راحت برای افزایش قد

 

10. زمان را مدیریت کنید

 

مدیریت زمان تصمیم گیری نیک اندام

 

بهترین زمان برای تصمیم گیری درست را انتخاب کنید. مدیریت زمان این امکان را به شما خواهد داد تا برای انتخابی صحیح و منطقی، هرگز دچار تردید، اضطراب، شک و همینطور محدودیت نشوید. زمان گنج باارزشی است که باید همواره از آن محافظت کنید.

 

نتیجه ‌گیری :

مهارت تصمیم گیری درست حتی اگر به صورت ذاتی در افراد وجود نداشته باشد، برای به دست آوردن آن زمان زیادی نیاز نیست. مهارتی که می تواند نقش ویژه و پررنگی در موفقیت یا شکست افراد داشته باشد.

جدی گرفتن فرآیند تصمیم گیری، از اولویت های مهمی است که قطعا باید به آن توجه نمود. تصمیم گیری درست، تنها زمانی محقق خواهد شد، که فرد از هر نوع پیله محدود کننده ای، رهایی یابد.